Web zprávy

Gazprom dostal v Polsku pokutu 175 miliard kvůli nepovolené stavbě plynovodu

Dalších pět firem dostalo pokutu 234 milionů zlotých (1,4 miliardy korun) za to, že tuto stavbu financují.

Finančně se na stavbě podílejí německé společnosti Uniper a Wintershall, britsko-nizozemský Shell a rakouské firmy OMV a Engie.

O stavbě plynovodu a jeho financování z Německa se v poslední době hovoří v souvislosti s otravou ruského opozičního aktivisty Alexeje Navalného. Ten byl v ohrožení života evakuován právě do Německa. Poté, co se jeho stav zlepšil, jej navštívila německá spolková kancléřka Angela Merkelová (CDU).

Zastavení německé účasti na projektu podporují politici CDU jako Friedrich Merz nebo předseda zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen, kteří usilují o křeslo šéfa strany po skončení mandátu Merkelové.

Naopak proti se postavil sociálnědemokratický vicekancléř a ministr financí Olaf Scholz (SPD). Předsedou výboru akcionářů konsorcia Nord Stream AG je bývalý sociálnědemokratický kancléř Gerhard Schröder. Ten je také předsedou dozorčí rady ruského státního podniku Rosněft.

Projekt Nord Stream 2 kritizují Spojené státy, které jej považují za hrozbu pro energetickou nezávislost Evropy. V prosinci tamní Kongres schválil sankce proti provozovatelům plavidel, která slouží pro pokládání potrubí plynovodu v Baltském moři.

Také přečtěte

Vláda chce znovu o měsíc prodloužit nouzový stav

Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) bude ve Sněmovně usilovat o prodloužení nouzového stavu kvůli koronaviru o dalších …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *