Web zprávy

GLOSA: Akademici pod tlakem aneb Boj o Oscara

Ve hře jsou hlavně tři snímky, abecedně Havel režiséra Slávka Horáka, Krajina ve stínu Bohdana Slámy a Šarlatán Agnieszky Hollandové. Šance? Zhruba stejné.
Producenti, agentury zodpovědné za styk s veřejností čili PR i někteří tvůrci se tedy i prostřednictvím médií tuží, aby svůj film před akademiky vyzdvihli nad ostatní.

K Šarlatánovi dodali přehled festivalů, na kterých už se film hrál, a zdůrazňují, že v srbské Palići získala oscarová Hollandová cenu za nejlepší režii. Přidali informaci, že film už se představil členům Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu, kteří udělují Zlaté glóby, a slova Hollandové, že „v době pandemie, nejistoty, zmatku a podstatných existenciálních otázek, které si všichni často klademe, vyznívá film mimořádně aktuálně a silně“.

Trailer filmu Šarlatán

Video: CinemArt

Horák šel dál. Nejenže se pochlubil, že se jeho film líbí Johnu Malkovichovi (který filmař by asi tak zahraničnímu kolegovi napsal, že nelíbí) i pravidelnému návštěvníkovi a dobrému známému z karlovarského festivalu Stevenu Gaydosovi z časopisu Variety. Přidal informaci, že „celou dobu práce na Havlovi se snažili, aby právě v USA rezonoval“, jakož i tu, že „Václav Havel je mezi americkými členy akademie velmi populární, je to jeden z nich, umělec, který si i jako politik zachoval stejně liberální názory, jako má většina amerických filmařů“. Horák tedy v možnost jít do boje o Oscara doufá skrze správně zvolenou postavu.

Trailer filmu Havel

Video: Bontonfilm

A dosavadními úspěchy Bohdana Slámy se zaštiťují producenti Krajiny ve stínu, když o něm píšou jako o vítězi amerických festivalů Sundance a Tribeca (ani jedno není pravda, v Sundance měl pouze nominaci na Velkou cenu poroty za Čtyři slunce a v Tribece dostal cenu za scénář Báby z ledu, opravdu vyhrál evropský San Sebastian se Štěstím, což uvést zapomněli). A k tomu dodávají, že podle amerického obchodního agenta Neila Friedmana je Krajina ve stínu letos v Česku nejlepší volbou. Jestli Friedman viděl i další české novinky, nezmiňují…

Trailer filmu Krajina ve stínu

Video: BontonfilmCZ

Akademici jsou tedy pod značným tlakem, nicméně věřme, že přesto vybírají podle svého nejlepšího úsudku.

Potíž je v tom, že ani jeden ze tří uvedených filmů nemá takové kvality, aby jeho vyslání bylo vůči dvěma ostatním nezpochybnitelné. Havel sází na osobnost bývalého prezidenta, Krajina ve stínu na téma a Šarlatán na osobu oscarové režisérky i „pandemickou“ aktuálnost.

Jak to dopadne, se dozvíme v úterý. A ten, komu to letos nevyjde, může příště zkusit natočit film o Jaromíru Jágrovi. Toho mají v Americe také rádi a většina našich akademiků nejspíš rovněž. To by byla konečně opravdu sázka na jistotu!

Také přečtěte

Školy ve Zlínském kraji drží tradici, na vysvědčení budou psát známky

Sedmiletá školačka Denisa ze Zlína má jasno. „Nechci nic psaného, ale jedničku, jako měl brácha,“ …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *