Web zprávy

Glosa Petra Peška: Nástrahy koalic

A v lecčems mají pravdu. Díky překonání programových rozdílů se podařilo vytvořit krajské koalice a sdružit senátní podporu. Andrej Babiš se vzteká, ale to je tak jediné, co v tuhle chvíli zmůže.

Zároveň je ale i pravda, že jen samotný odpor vůči současné vládní garnituře nestačí. Může být chvilkovým stmelovacím prvkem, ale nikoliv dostatečným. Stačí dva příklady z uplynulých dnů a hodin.

Někdejší šéf hnutí STAN a stále jeho vlivný předák Petr Gazdík se naštval na Piráty, s nímž jeho uskupení spolupracuje, protože si ve Zlínském kraji jeli po svém. A hlavně obešli STAN. Doslova „udělali podraz takového kalibru, že si chci s nimi vyjasnit, jakým způsobem bude probíhat naše komunikace ve ´velké´ politice,“ jak Gazdík řekl Novinkám.cz.

Později svá slova mírnil a spor se jeví jako zažehnaný, debata o spolupráci obou subjektů i pro sněmovní volby má pokračovat.

Druhé kolo senátních voleb 2020: Volební lístky dostanou voliči až ve volební místnosti

A jisté zaskřípání se ozvalo i v další linii politické spolupráce. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová zalitovala podpory senátorského kandidáta v Kladně Petra Bendla z ODS. Vadí jí, že se vymezil „proti přistěhovalcům a bezhlavé pomoci nepřizpůsobivým“. Na Twitteru na to reagovala slovy: „Podpořila jsem kandidáta ODS, protože si vzájemně podporujeme řadu kandidátů po celé republice a je to náš přirozený politický partner. Při poříz ení fotky a videa na podporu jsem ale nevěděla, v jakém tónu kampaň povede a tento styl je mi úplně cizí a vadí mi.“

Ani toto nejspíš nic dramatického v koaliční spolupráci nezpůsobí. Jen se ale ukazuje – a nejspíš ještě bude ukazovat – že až tak snadné to není.

Drive-in volby: Jak volit když jste v karanténě? Přehledná mapa volebních místTaké přečtěte

Smartphonový paparazzi vyfotil prototyp ohebného xiaomi

Prototyp ohebného xiaomi | foto: Weibo Fotografie doputovaly z čínské sociální sítě Weibo. Na nich můžeme …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *