Web zprávy

Gocta: Třetí nejvyšší vodopád světa zůstal před turisty i vědci skryt až do 21. století

Jan Banout
30. října 2020 • 06:30

foto: Profimedia.cz

Na místních úřadech se také ničeho zásadního nedopátral. Poté následovalo několik expedic k místu vodopádu, jichž se účastnila i peruánská strana a které vyvrcholily prvním oficiálně zveřejněným televizním spotem v březnu 2006. V průběhu expedic byla provedena příslušná měření, ze kterých vyplynulo, že Gocta vysoká 771 metrů je po Angelově vodopádu ve Venezuele (972 m) a vodopádu Tugela v Jižní Africe (948 m), třetím nejvyšším vodopádem s volným pádem vody na světě.

Samozřejmá krása

Pravděpodobně největší záhadou na tak pozdním objevu vodopádu je skutečnost, že Gocta je vidět již z nejbližší vesnice, a to z dosti úctyhodné vzdálenosti několika kilometrů. Když položíte otázku místním obyvatelům, zda o vodopádu věděli před příchodem jeho objevitele, odpovědí vám, že samozřejmě, ale že nikdo nepovažoval za nutné to dál šířit ani se k místu vypravit, jelikož oblast byla nepřístupná.

Je třeba podotknout, že obyvatelé nejbližší vesnice nejsou indiáni, kteří by byli vedeni k zatajování existence Gocty nejrůznějšími religiózními důvody, ale celkem obyčejní mesticos, kteří se živí převážně zemědělstvím a od roku 2006 pravděpodobně i službami turistům. Důvodem utajení vodopádu byla pravděpodobně všudypřítomná jihoamerická lhostejnost nebo přesycenost zajímavými přírodními úkazy, po kterých našinec naopak doslova prahne.

Koleje do ztraceného města aneb Cesta vlakem peruánskou divočinou až do mystického…

Marián Sucha
17. července 2020 • 11:54

Výchozím bodem pro cestu k vodopádu je město Chachapoyas. Leží v severní části země a je hlavním městem regionu Amazonas. Město leží ve výšce 2234 m n. m. a můžete se z něj vydat na další výlety do okolí, jakými jsou například předincká pevnost Kuelap, která si s ničím nezadá se slavnějším Machu Picchu, nebo ruiny Gran Vilaya a krásné údolí Belen.

Hrozí turismus

S rozvojem turistického ruchu, který zde byl nedávno nastartován, lze očekávat jistou devastaci oblasti. Peruánská vláda ovšem přislíbila učinit jistá opatření, která by toto měla zmírnit. V zemi se ovšem nedá očekávat příliš vstřícný postoj k přírodě ze strany místních úřadů. Nezbývá než doufat, že objevení Gocty přinese zisk chudým vesničanům z Cocachimby a že turistika v okolí vodopádu nebude zase tak masová, aby tím utrpěla zatím nedotčená příroda.

Snímky si můžete prohlédnout v naší fotogalerii:

Peruánská Tacama: Vinařská kolébka Jižní Ameriky produkuje víno prvotřídní kvality

Vendula Kratochvílová
27. dubna 2017 • 15:28

U peruánského jezera Abacho pochovávala starobylá indiánská kultura své mrtvé do…

redakce LaZ
24. září 2020 • 15:43Také přečtěte

Jednání Volného bylo hnusné a ostudné, říká Benda

Příští týden bude jednat imunitní výbor, který by měl podle některých členů ve finále za …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *