Web zprávy

Grand Prix architektů letos patří Městské hale Modřice. Porota ji výjimečně nenavštívila

Soutěž Grand Prix architektů vyzdvihuje nejlepší architektonickou práci dokončenou v uplynulém roce. Organizuje ji Obec architektů. Grand Prix je soutěž s dlouhou tradicí, založena byla v roce 1993. Od té doby se stala prestižní soutěží.

Hlavní cenu a trofej v podobě velké modré kostky má letos Městská hala Modřice. Podle poroty skvěle zapadá do okolí a podporuje komunitní život. Odborníci ocenili i kombinaci použitých materiálů.

Jejími autory jsou Vojtěch Sosna, Jakub Straka, Jáchym Svoboda z Atelier bod architekti. Hlavním inženýrem projektu pak byl Jan Svoboda. Udělovány byly i další barevné kostky v jednotlivých kategoriích.

Malá zelená kostka oceňuje nejlepší krajinářskou architekturu. Letos se jí pyšní Treehouse v Hrusicích od Jana Tyrpekla, Jaroslava Kejře, Jana Hyka a Adama Ulricha.

Foto: Archiv soutěže Grand Prix Architektů, Obec architektů

Letošní konkurence byla opět velká. Do soutěže bylo přihlášeno cca 180 projektů. „V nominovaných objektech byla velká pestrost. Nechybí záchodky, zastávky, mostky, školy, požární zbrojnice, rekonstrukce fary atd. Není tam ale tolik parků a chybí práce z oblasti urbanismu,” zhodnotil u příležitosti vernisáže nominovaných objektů práce architekt Oleg Haman, předseda České komory architektů.

Za celoživotní dílo je oceněn architekt Jiří Lasovský

Vyhlášena byla i cena za celoživotní dílo. Tu udílí Rada Obce architektů. Vítěz získává červenou kostku.

V letošním roce ji získává Jiří Lasovský, porota ocenila, že vytváří architektonicky krásné prostředí. Proslavil se třeba domy Na Hřebenkách. Stojí i za mnoha návrhy rodinných domů, sportovních staveb, parků, center, urbanistických plánů a návrhů městských celků.

Novou cenou v soutěží je malá stříbrná kostka. Ta je spolu s Czech Green Building Council udělena příkladně šetrné stavbě. Letos se jí pyšní základní škola Amos pro Psáry a Dolní Jirčany. Jejími autory jsou Ondřej Píhrt, Štefan Šulek a Ondřej Laciga.

Foto: Archiv soutěže Grand Prix Architektů, Obec architektů

Porota soutěže byla opět mezinárodní. Předsedkyní byla Fokke Moerelová z Nizozemska ze světoznámého architektonického studia MVRDV. Porota podle ní při posuzování vycházela z mnoha fotografií a videí.

Žlutá kostka upozorňuje na nejlepší interiér. Ten letos vytvořilo Chybík + Krištof Architects & Urban Designers. Jde o interiér pro House of Wines ve Znojmě.

Foto: Archiv soutěže Grand Prix Architektů, Obec architektů

V letošním ročníku cenu uděloval například i architekt Christian de Portzamparc z Francie, který je také nositelem Pritzkerovy ceny za architekturu za rok 1994. V porotě zasedl i Dan Merta z Česka.

Cena za nejlepší urbanismus patří revitalizaci pražských náplavek. Fialovou kostku za ni získává architekt Petr Janda.

Foto: Archiv soutěže Grand Prix Architektů, Obec architektů

Uděleny byly i další malé modré kostky a čestná uznání. Předseda zároveň během vyhlašování ceny vyhlásil další ročník soutěže Grand Prix architektů. Tentokrát bude v pořadí už dvacátý osmý.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: [email protected]

 

Také přečtěte

Štěstí si za peníze koupíš, ukazuje jasně nová studie

Poslední výzkum na stejné téma ukazoval, že vysoký příjem ovlivňuje spokojenost lidí jen do určité …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *