Web zprávy

Had v zoo šokoval: Po 15 letech celibátu nakladl vejce!

Hadí samice, která nemá jméno a je v zoo zaznamenaná pouze pod číslem 361003, nakladla 7 vajec 7. července 2020. Ve svém věku 62 let se jedná o nejstaršího hada, který kdy snesl vejce a zároveň o nejstarší zaznamenanou krajtu královskou na celé Zemi.

Otřesné! Krajta sežrala vesničanku, sousedé ji našli už mrtvou uvnitř hada

Podle manažera herpetologie v zoo Marka Wannera se u nich krajta nachází od roku 1961, kdy jí byly asi tři roky. Vajíčka kladla v roce 1990 a 2009, ani v jednom případě však plody nepřežily. Z nového vrhu byla dvě odebrána pro genetický odběr vzorků, podle kterých se zjistí, zda byla vyprodukována pohlavně či nepohlavně.

I to se totiž může u krajt stát, ačkoliv se jedná o vzácný jev. Další dvě vejce nepřežila, zbývající tři umístili ošetřovatelé do inkubátoru, kde je sledovali, zda-li jsou mláďata uvnitř životaschopná. Pokud přežijí, měli by se malí hadi vylíhnout do měsíce.

Ženu kousla krajta, když seděla na záchodě. Had se tam schovával před vedrem

Krajty královské obvykle začnou reprodukovat vejce od čtyř až šesti let a většinou přestanou dlouho před šedesátým rokem života. Hadí samice ze zoo v Saint Louis měla poslední šanci spářit se v roce 1995, kdy byla umístěna do kbelíku se samcem při čištění ubikací. Od té doby je drželi odděleně.

Samice hadů si podle všeho mohou uschovat spermie k oplodnění do budoucna, což může být další možné vysvětlení tohoto malého zázraku. Mark Wanner je vyhlídkou, že se hadí mláďata opravdu vylíhnou, nadšený.

Robert se porval s osmimetrovou krajtou. Urvala mu kus ruky, ale přežilTaké přečtěte

Rok pandemie. Teď útočí mutace

Česko se v pandemii, která nebývale zasáhla do fyzického i psychického zdraví národa, výrazně zbrzdila …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště