Web zprávy

Hamáček: Trasovat by se měli dál všichni nakažení, pomoci mohou i policisté

„Jsme schopni do toho zapojit policisty, kteří mají zkušenost s vyšetřováním, a de facto umí přijít na kloub té věci,“ řekl Hamáček v úterý Novinkám.

Pokud jde o samotné počty, je podle něj policie schopná nasadit až několik desítek zaměstnanců. Dodal, že s podobnou nabídkou přišli společně s policejním prezidentem Janem Švejdarem už na jaře, tehdy ale nebyli pracovníci hygienických stanic tolik vytíženi.

Koronairová situace je nyní nepříznivá zejména v hlavním městě, které zůstává na epidemiologické semaforu nadále jako jediné v ČR označeno oranžově.

Šéfka pražských hygieniků Zdeňka Jágrová v minulém týdnu přiznala, že místní pracovníci vyhledávání všech kontaktů lidí nakažených covidem nestíhají. Některé jejich případy proto mají nově přebírat další krajské stanice.

Koho trasovat?

Jako další možnost „úlevy“ pak Jágrová zmínila pozastavení trasování u mladých bezpříznakových jedinců. S tím však Hamáček nesouhlasí.

„Jako laik si myslím, že pokud nějakou skupinu, která ten virus přenáší vynecháme, tak necháváme ve společnosti aktivní přenašeče. A to mi přijde jako velké riziko,“ řekl.

Poznamenal, že i když se primárně jedná o odbornou debatu a shodu musí najít zejména odborníci na ministerstvu zdravotnictví, sám je protrasování všech. „Nechci mluvit za pana premiéra, ale mám pocit, že i on se kloní k tomu, aby se trasovalo všechno,“ doplnil Hamáček.

Varování WHO

Na to, aby pokračovalo trasování u všech případů, apelovali v úterý i zástupci české pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO). Situace je podle nich znepokojivá.

„Souhlasím s tím, že se situace zhoršuje. Nicméně to prozatím nepřináší zásadní nápor na náš zdravotnický systém. Počet hospitalizovaných je relativně nízký. Musíme dělat všechno pro to, aby ten problém nenastal v nemocnicích,“ uzavřel Hamáček.

Také přečtěte

Italská karosárna představuje kabriolet z Tesly Model S

Tesla sice svou historii začala psát otevřeným modelem Roadster na základech Lotusu Elise, ovšem od …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *