Web zprávy

Hamáčkova kandidátka s Bendou na Ústecku pohořela

Oficiální kandidátku, kterou schválil Lidový dům, vedl bývalý poslanec Jaroslav Krákora. Z jejího čtvrtého místa se křeslo zastupitele pokusil získat i Petr Benda, přítel bývalého premiéra Jiřího Paroubka.

Strana ji nicméně nastavila na Ústecku až poté, co odmítla podpořit tu pod hlavičkou koalice Lepší sever. V ní kromě ČSSD figurovalo také hnutí ProMost, Ústecké fórum občanů a nezávislí kandidáti. Lídrem koalice byl právě Klika.

Hamáčkův postup naštval členy sociálních demokratů na této kandidátce, a tak vzápětí všech 34 přerušilo členství. Do voleb šli i tak.

Lepší sever má tři mandáty

Šéf sociálních demokratů tehdy zdůvodnil vznik nové kandidátky tím, že strana měla dříve na Ústecku třicet procent a nyní má kolem pěti procent. „Raději tam dotáhnu lidi, kteří tam udělali těch třicet procent,“ uvedl dříve Hamáček.

Jenže to se úplně nepovedlo. Zatímco sociální demokraté nezískali ani jeden mandát, koalice Lepší sever dostala téměř o polovinu hlasu více a  mandáty má tři. Křeslo získal i Klika, přednostních hlasů dostal přes tisíc.

Foldyna v SPD uspěl

Na Ústecku ale uspěl i další bývalý člen sociálních demokratů Jaroslav Foldyna. Ten dubnu změnil svoji stranickou příslušnost a přidal se k SPD, za kterou v kraji také kandidoval.

Foldyna získal přes tři tisíce preferenčních hlasů, což je zhruba jen o polovinu méně, než získala celá sociální demokracie v kraji. Foldynu dokonce z třetího místa kandidátky vykroužkovali voliči na první místo, a získal tak křeslo v krajském zastupitelstvu. Strana se celkově umístila ve volbách pátá, získala 8,94 procenta.

Pro sociální demokraty letošní volby v Ústeckém kraji znamenají drtivou porážku. Ještě ve volbách v roce 2016 se strana umístila druhá, získala 10 mandátů a čtyři místa v radě.

Také přečtěte

Smartphonový paparazzi vyfotil prototyp ohebného xiaomi

Prototyp ohebného xiaomi | foto: Weibo Fotografie doputovaly z čínské sociální sítě Weibo. Na nich můžeme …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *