Web zprávy

Hlasujte na podzim dvakrát, nabádá Trump voliče. Jde přitom o trestný čin


Severní Karolína je jedním ze států, kde se zřejmě v listopadu bude rozhodovat o vítězi souboje o Bílý dům, průzkumy zde předpovídají těsný duel mezi Trumpem a kandidátem Demokratické strany Joem Bidenem. 

Prezident svůj návrh ohledně dvojitého hlasování prezentoval jako způsob, kterým by se mohli voliči ujistit, že jejich lístky zaslané poštou byly započítány.

„Budou si muset zajít zkontrolovat svůj hlas tím, že půjdou na místo a odhlasují tím způsobem, protože bude-li to započítané (korespondenční hlas), pak to nebudou moci udělat,“ řekl Trump při středeční návštěvě Severní Karolíny v rozhovoru s lokální televizní stanicí WECT-TV.

„Takže nechte je to odeslat, nechte je jít volit, a pakliže je ten systém tak dobrý, jak to o něm říkají, tak pochopitelně nebudou moci hlasovat,“ dodal. 

„Posílejte své hlasovací lístky, posílejte je s vervou, pošlete jim je, ale vydejte se hlasovat,“ zdůraznil později prezident. Sám přitom v souvislosti s korespondenčním hlasováním dlouhodobě a bez pádných důkazů varuje před rozsáhlými podvody.

Trump oficiálně přijal nominaci. Biden je ničitel americké velikosti, řekl

Nyní se podle webu Politico zdá, že nabádá voliče ke spáchání volebního podvodu. Média podotýkají, že odevzdání více než jednoho hlasu ve volbách je v rozporu s federálními zákony Spojených států. 

Severní Karolína klasifikuje jako „těžký zločin“, jestliže „osoba s úmyslem spáchat podvod… hlasuje ve více než jednom okrsku nebo více než jednou“. Porušením místního práva je také přesvědčování jiných lidí k takovému postupu, připomněl dnes šéf tamní volební komise.

„Prezident Trump dnes (ve středu) nehorázně nabádal obyvatele Severní Karolíny, aby porušili zákon, aby mu pomohli vnést chaos do našich voleb. Dejte si záležet, abyste hlasovali, ale nehlasujte dvakrát!“ reagoval na Twitteru místní ministr spravedlnosti Josh Stein.

Trump se snaží „vytvářet zmatení“

Podle federálního ministra spravedlnosti Williama Barra se Trump snažil „ukázat, že schopnost monitorovat tento systém není dobrá“. Když mu moderátor televize CNN řekl, ze hlasovat dvakrát je nelegální, odpověděl: „Nevím, co říká zákon v daném státě.“

Na Trumpovu obranu ve čtvrtek vystoupila také mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová. „Prezident nikomu nenavrhuje, aby dělal něco nezákonného,“ řekla v rozhovoru s televizí Fox News. „Co tehdy velice jasně řekl, je: Ujistěte se, že je váš hlas zaznamenán, a pokud není, hlasujte,“ uvedla mluvčí.

Trump poté na Twitteru občany Severní Karolíny vyzval, aby zaslali svoje hlasy poštou co nejdříve a v den voleb se šli podívat do volební místnosti, zda byl jejich lístek zaregistrován.

Předseda volební komise v Severní Karolíně však v prohlášení uvedl, že si úřady nepřejí, aby voliči chodili do volebních místností a svoje korespondenční hlasy ověřovali. Poznamenal také, že Severní Karolína má několik procedur, jimiž předchází zdvojeným hlasům.

Biden je vysněným kandidátem čínské komunistické strany, tvrdí Trumpův syn

Televize NBC News hodnotila prezidentova slova jako eskalaci jeho snahy „vytvářet zmatení a pochybnosti kolem právoplatnosti výsledků“ listopadových voleb. V nich se očekává rekordní počet hlasovacích lístků zaslaných poštou, a to kvůli pokračující epidemii covidu-19, která vyvolává obavy ohledně tradičního způsobu hlasování.

Odevzdávání hlasů prostřednictvím pošty přitom není pro USA novinkou, podle agentury Reuters této metody využila skoro čtvrtina účastníků prezidentské volby v roce 2016. V některých amerických státech se pořádají volby již čistě distančně bez významnějších nesrovnalostí.

Také přečtěte

ON-LINE: Policistům s kontrolami dodržování restrikcí pomáhají vojáci

Do kontrol dodržování přísných opatření, především zákazu pohybu mezi okresy se od úterý zapojí 3834 …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště