Web zprávy

Homosexuální propaganda, odsoudila maďarská vláda knihu pohádek od leseb


Kniha „Říše divů je pro každého“, kterou minulý měsíc vydalo lesbické sdružení Labrisz, vyvolala v Maďarsku veřejnou debatu. V zemi se stále více objevují známky oficiální nesnášenlivosti vůči lidem hlásícím se k menšinové sexuální orientaci LGBT, poznamenala agentura Reuters.

Knihu odsoudil i šéf úřadu vlády premiéra Viktora Orbána. „Sexuální identita je soukromá záležitost, ale existuje určitá hranice. Homosexuální propaganda by se neměla zaměřovat na děti,“ prohlásil Gergely Gulyás. Podle něj kniha může ohrožovat vývoj nezletilých dětí.

Prvních 1 500 výtisků knihy, která obsahuje 17 pohádek s hrdiny z různých sociálních prostředí, se přitom velmi rychle vyprodalo. „Nechte knihkupectví na pokoji,“ vyzvalo sdružení maďarských vydavatelů a knihkupců, které zároveň odmítlo odsuzování knihy.

„Odmítáme neopodstatněná obvinění, že bychom naší knihou mohli ublížit dětem,“ řekla vedoucí projektu Dorottya Rédaiová. Výroky politika Gulyáse podle ní nepředstavují nic jiného než nenávistnou propagandu.

Nejsme jako Polsko, jsme tolerantní

Orbán, který je u moci od roku 2010, slíbil v Maďarsku „vybudovat novou éru“ s významnými kulturními změnami. Jeho vláda se zatím na rozdíl od Polska, kde se nenávist k homosexuálům stala součástí ideologie a volební strategie vládnoucí strany, zdržela silných útoků na komunitu lidí odlišné sexuální orientace. Parlament, kde má vládnoucí Orbánova strana většinu, nicméně v květnu schválil návrh zakazující transsexuálům měnit si v dokladech totožnosti pohlaví.

Analytik Bulcsú Hunyadi usoudil, že se vláda pohádkové knihy chopila, aby zabránila krajní pravici v dominanci v této agendě. Pokládá ale za nepravděpodobné, že vládní tábor před parlamentními volbami v roce 2022 přiostří svůj postoj proti LGBT v míře, jaká je patrná v Polsku. Tam vládnoucí konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS) učinila z LGBT ústřední bod své kampaně před parlamentními volbami. V ní gaye a lesbičky zobrazovala jako hrozbu pro společnost a rodinu.

„Maďarská společnost je mnohem sekulárnější a tolerantnější vůči LGBT lidem než polská společnost,“ vyjádřil se na závěr k situaci analytik Hunyadi.

Také přečtěte

Lední hokej hraje i píská. Smetková: Mým snem je dostat se na olympijské hry

Jako sedmiletá sledovala s maminkou v televizi olympijské hry v Turíně. Lední hokej ji natolik okouzlil, že se …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *