Hospodští se rozhodli prodávat pivo za 270 Kč


Pivo je mezi Čechy velmi oblíbený nápoj. Mnozí si ho však už kvůli jeho rostoucí ceně nejspíš nedopřejí tak často, jak byli zvyklí.

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Bez piva si mnoho Čechů neumí návštěvu hospody ani představit. Tento v tuzemsku hojně konzumovaný nápoj však nyní masivně zdražuje. Zdá se tak, že dobře už bylo a milovníky hospod, a především piva čekají krušné časy. Ceny, za které se některé podniky pivo rozhodly prodávat, totiž mnohým vyrazí dech.

Ceny rostou všude

Krize poslední doby jako byla pandemie koronaviru, drahé energie a inflace zasáhly mnoho oblastí včetně gastro průmyslu. Události247 již nedávno informovaly o tom, že restauratéři ve velkém zdražili a za oběd si tak účtují klidně i okolo 200 korun. Růst cen se pak nevyhnul ani hospodám, kde již na jaře mnozí predikovali, že cena za půllitr se vyšplhá klidně i na 150 korun. Důvodem je přitom kromě celoplošného zdražování také fakt, že vláda se rozhodla zvýšit DPH na pivo, jak psaly Události247.

Nyní se předpovědi potvrzují. A co víc, ceny mohou být na některých místech dokonce ještě vyšší. Například v pražském pivním baru Napalmě se hospodští rozhodli půllitr dánského speciálního piva Jule Mælk Tequila Edition prodávat za neuvěřitelných 270 korun, píše web PrahaIN. Nutno podotknout, že se jedná o speciální pivo s neobvyklými 15 procenty alkoholu, které se vyznačuje nádechem tequily a netradiční chutí. Ačkoli takto vysoká cena tedy bude v českém kontextu zatím spíše výjimkou, i tak si Češi za pivo připlatí.

Pivo bude zdražovat i nadále

Že se zdražují nejen speciální piva dokládá web iRozhlas. Například Plzeňský Prazdroj totiž plánuje již od října zvýšení cen o téměř 6 procent. Za čepovaný půllitr si zákazníci připlatí zhruba korunu, za balené pivo dokonce až 1,50 koruny. A i když jiné známé pivovary jako je třeba Budvar nebo Staropramen aktuálně zdražování nechystají, vyhlídky v tomto směru nevypadají příliš dobře.


iZdroj fotografie: Benreis/ Creative Commons / CC-BY-SA
Cena piva šla v poslední době výrazně nahoru a zdražování nejspíš ještě není u konce

Jak totiž pro web iDnes vysvětlil restauratér Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků: „Můžeme si přát, aby se nezdražovalo, ale když největší dodavatel na trh zdraží, tak velmi jednoduchou ekonomickou úvahou se zdraží podstatná část piva na trhu, v hospodách i v retailu.“ Zdá se tak, že růst cen oblíbeného alkoholického nápoje je nevyhnutelný. Lidem proto nejspíš nezbude nic jiného než si do hospod připravit plné peněženky.

Zaznamenali jste růst cen u piva? Napište nám, za kolik jste si půllitr koupili