Web zprávy

Hotovost je ve Švédsku téměř historií, bezkontaktnost boduje i u Čechů


Před pandemií covidu-19 přitom podle bankovních údajů dosahoval podíl bezkontaktních transakcí jen 63 procent. Jednou z příčin tohoto nárůstu mohou být obavy ze zdravotních rizik. Přenos viru přes bankovky a mince zůstává sice pořád nepotvrzený, lidé však nechtějí riskovat a vedle hotovosti se vyhýbají i mačkání tlačítek na terminálu.

Podle posledních údajů je ve Švédsku v oběhu nejméně hotovosti na světě. Jde přibližně o jedno procento švédského hrubého domácího produktu. V USA je to pro porovnání 8 procent v eurozóně přes deset procent HDP.

Guvernér švédské centrální banky Stefan Ingves pro Bloomberg uvedl, že přechod z hotovosti na digitální transakce s sebou přináší některé výhody, jako je kupříkladu vyšší transparentnost. Praní špinavých peněz či daňové úniky jsou díky tomu daleko obtížnější. Na druhé straně ale dodává, že se zapomíná na rizika, která jsou s bezkontaktním placením spojena. Hrozí podle něj kybernetické útoky, kvůli kterým nepovažuje digitální transakce za stoprocentně bezpečné.

Stefan Ingves také tvrdí, že mladí Švédové podle něj už ani neví, jak fyzické peníze vypadají. To potvrzuje i průzkum společnosti Sifo z letošního června. Vyplývá z něj, že pouze šestnáct procent dětí ve Švédsku dostává své kapesné v bankovkách a mincích. Ostatním posílají rodiče peníze na bankovní účet.

I Češi začínají preferovat bezkontaktní placení

V České republice připadá zatím na hotovost zhruba polovina transakcí, její postupné opouštění je však patrné i zde. „Češi se během jara naučili více platit kartou a tento trend přetrvává. Přes terminály Global Payments platí Češi každý den téměř 600 milionů korun, což je o sto padesát milionů korun denně více než v lednu. Terminály v současnosti zpracovávají okolo 890 000 transakcí denně, což je o 180 000 více než před koronavirovou pandemií,“ tvrdí Erik Brinkáč z Global Payments.

„V České republice se počet nákupů provedených platební kartou zvýšil oproti únoru až o padesát procent. Češi patří k celosvětovým lídrům v bezkontaktním placení,“ potvrzuje generální ředitel Visa pro Česko, Slovensko a Maďarsko Marcel Gajdoš.

Stále oblíbenější jsou však i další formy úhrady. „Raketovou rychlostí se šíří placení telefonem nebo hodinkami. Společnost Apple plánuje, že v příštích pěti letech bude skrz službu Apple Pay realizováno deset procent všech transakcí,“ dodává Erik Brinkáč.

Také přečtěte

Slánská nemocnice hlásí „dosud nevídanou“ agresivitu šíření britské mutace

V nemocnici, kde bylo k pondělku hospitalizováno 47 lidí s koronavirem, se za leden nakazilo už 65 zdravotníků, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *