Web zprávy

Hřbitov lodí se plní výletními giganty

Do letošního března zavítaly výletní lodě do doku v Aliaze málokdy. „Normálně jsme rozebírali nákladní a kontejnerové lodě,“ uvedl předseda Asociace recyklátorů lodí Kamil Onal.

Jenže v březnu Spojené státy – a s nimi i další země – vydaly zákaz oblíbených výletních plaveb. Tento sektor turistiky zažíval velký boom, jenže najednou oblíbené cruisery nesměly vozit pasažéry a kotvit v přístavech a společnosti, které je provozovaly, musely zredukovat svou flotilu nebo zrušit svůj byznys úplně.

A na svou poslední cestu do Aliagy se vydal nezvyklý počet výletních kolosů. „Teď máme v docích pět lodí a další tři jsou na cestě,“ uvedl Onal.

Na jedné takové lodi pracuje 100 lidí. Celkem se ve směnách do práce zapojí a 2500 dělníků. Rozebrat obří kolos trvá zhruba šest měsíců.

V docích očekávají, že letos se jim podaří získat celkem 1,1 milionů tun oceli. Průměrná výletní loď váží od 150 do 220 tisíc tun. „Ale není to jenom o oceli. Je tu také nábytek, kuchyňské vybavení, to vše má nějakou hodnotu. Mnoho hotelových firem má zájem ty věci koupit,“ dodal Onal.

Také přečtěte

Historicky nejhorší kraj se ozval. Co dál?

Kritika na nejmenší region v republice přichází v době, kdy čelí těžké pandemické krizi. A co víc, řítí …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *