Web zprávy

Huawei bude pokračovat ve snižování počtu zaměstnanců v Austrálii

Austrálie v roce 2018 zakázala firmě Huawei podílet se na výstavbě mobilních sítí páté generace (5G). Diplomatické vztahy mezi Austrálií a Čínou se navíc v letošním roce zhoršily, když Austrálie vyzvala k mezinárodnímu vyšetřování zdroje koronavirové pandemie, uvedla agentura Reuters.

„Jednoduše řečeno, vyloučení Huawei z 5G připravilo ekonomiku o 1000 dobře placených pracovních míst v odvětví špičkových technologií,” řekl manažer australské divize Huawei Jeremy Mitchell, který má na starosti korporátní záležitosti. „Z 1200 zaměstnanců jsme přešli na méně než 200 a do příštího roku to bude ještě méně,” dodal.

Mitchell také upozornil, že Huawei po zákazu účasti na budování sítí 5G zrušila investice do výzkumu a vývoje v Austrálii v hodnotě 100 milionů australských dolarů (zhruba 1,7 miliardy Kč). Minulý měsíc firma Huawei oznámila, že se rozhodla ukončit sponzorování jednoho z týmů australské ragbyové ligy.

Austrálie vyloučení Huawei z budování sítí 5G zdůvodnila riziky pro národní bezpečnost. Podobný krok učinily také Spojené státy, které Huawei už delší dobu obviňují z krádeží technologií a podezřívají ji ze špionáže pro čínskou vládu. To ale čínský podnik odmítá.

Evropská unie zatím se zákazem technologií Huawei v sítích 5G nepřišla. Evropská komise začátkem letošního roku členským zemím pouze doporučila, že by k budování citlivých částí sítí 5G neměly pustit firmy považované za bezpečnostní riziko. Rozhodnutí však ponechala na jednotlivých zemích.

Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) předloni označil technologie Huawei a další čínské firmy ZTE za bezpečnostní riziko. Začátkem letošního května podepsal premiér Andrej Babiš s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem deklaraci, podle níž je cílem vybudovat takové 5G sítě, které „chrání před neautorizovaným přístupem” a „zajistí občanům soukromí”.

Huawei a sítě 5G

Firmu založil v roce 1987 bývalý armádní důstojník Žen Čeng-fej. Dnes je druhým největším dodavatelem chytrých telefonů na světě a lídrem v 5G technologiích, kde jsou jejími hlavními konkurenty Ericsson a Nokia.

5G je pátá generace mobilních sítí umožňující řádově vyšší přenosovou rychlost dat. Její vysoká kapacita je zásadní pro internet věcí a rychlá odezva např. pro autonomní vozy. 5G nenahradí současné sítě hned, budou nějakou dobu fungovat společně.

Také přečtěte

iPhony čeká designová změna. Apple se má inspirovat androidí konkurencí

Rok 2017 byl pro Apple milníkem, představil totiž první iPhone s displejem přes celou čelní …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště