Web zprávy

Hygienici nestíhají už teď. Koupí si vláda opět čas, nebo jen voliče?

O tom, že hygienické stanice nebudou v příštích měsících ani zdaleka stíhat obvolávat kontakty nakažených, napověděla už slova hlavní hygieničky Rážové v Otázkách Václava Moravce. V době, kdy se přírůstky blížily k pětistovce denně, řekla minulý víkend Rážová, že na větší než pětistovkový nárůst už hygieny nebudou stačit. Půl roku od začátku šíření nákazy v Česku se, slovy Rážové, „připravuje posílení.“

Přitom je už dlouho jasné, že masivní testování a efektivní trasování jsou jediná cesta, jak se vyhnout tahání za záchrannou brzdu v podobě dalšího útlumu ekonomiky. Touto cestou jde například Německo, na které jsme si ze začátku ukazovali prstem, protože „zaspali a zavírají obchody až o týden později“. Zatímco česká vláda na letišti tleskala s mastnou marží dovezeným ochranným pomůckám, o nichž krátce předtím tvrdila, že jich je dostatek, připravoval se v Německu funkční systém, který teď v Čechách chybí.

Dnes mají Němci s větším počtem testů na obyvatele výrazně méně nakažených na 100 tisíc obyvatel, testy na covid mají navíc třeba při návratu ze zahraničí dostupné zadarmo, čímž eliminují zavlečení nákazy zvenku. Na jaře bylo Německo jedna z prvních zemí, u které česká vláda omezila možnost cestování. Teď bude Česko možná jednou z mála, které si do rizikových zemí zařadí právě Berlín.

Když je Vystrčil taková nula, proč o něm Babiš, Filip a další pořád hovoří?

Viliam Buchert
5. září 2020 • 13:14

Nejlepší výsledky?

V březnu říkal o Itálii premiér Babiš, že epidemii „absolutně nezvládá.“ Před týdnem na konferenci a Evropě po covidu vystoupil před italským premiérem Contem, jehož země v posledních dnech už hlásí podstatně lepší statistiky než Česko. I tam opět zdůraznil, že Česko má „nejlepší výsledky v covidu.“

V čem přesně tak asi můžeme být první? V nejdráž nakoupených rouškách? V nejvíce změnách nařízení a opatření za jeden měsíc? Nebo snad v největším počtu personálních změn a reorganizací? Nebo v největším schodku státního rozpočtu?

Polemika profesorů: Budeme nosit roušky do jara, nebo navždy?

Kryštof Pavelka
25. srpna 2020 • 11:57

Když už došlo na tak enormní zadlužení, mohli jsme mít za několik miliard masivní testování na covid, a to ideálně zdarma. Téměř dva tisíce za test pro samoplátce můžou být pro někoho příliš, k testu se ale musí dostat snadno každý, kdo potřebuje. Znamenalo by to lepší kontrolu nad epidemií a v důsledku benefit pro státní kasu – nebylo by nutné tak výrazně omezovat chod ekonomiky, na což hlavně v Praze už opět pomalu dochází.

Často jsou slyšet spekulace, že Babiš taktizuje před krajskými volbami. Se současným tempem se ale do tisíců nakažených denně můžeme dostat ještě před nimi. Tehdy se ukáže, na co všechno vystačí zrušení superhrubé mzdy a přídavek seniorům. Podle slov hygieniků už totiž aktuálně směřujeme k dalšímu utažení šroubů. Bude si vláda zase „kupovat čas“? Tentokrát už by byl drahý jak roušky.

Návrat drastických opatření a 2 tisíce nakažených denně. Bude hůř, možná by se měl…

Čestmír Strakatý
2. září 2020 • 16:00

Marek Stoniš: Nová opatření proti šíření koronaviru aneb Čtvrteční chvilka vládní poezie

Marek Stoniš
25. srpna 2020 • 11:33Také přečtěte

Dopisy Boženy Němcové nahlas – Novinky.cz

V souvislosti s touto životopisnou sérií spatřila světlo světa i audiokniha s výmluvným názvem Božena …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *