Web zprávy

Hygienické stanice jsou kvůli trasování přetížené. S kontakty jim pomáhají dobrovolníci | iROZHLAS

Kvůli koronaviru je teď každá ruka s telefonním sluchátkem na hygienických stanicích dobrá. Nakažených v Česku přibývá, a tím je i víc práce s trasováním jejich kontaktů. Jihomoravská nebo i pražská hygiena už přiznaly, že nestíhají. Pomáhat s obvoláváním kontaktů proto začaly stovky dobrovolníků.Praha

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítS trasováním kontaktů pomáhají zaměstnanci bank, armády, úřadu vlády a dalších institucí. (ilustrační foto) | Foto: Khalil Baalbaki

Michaela Šedivá obvykle hovoří s klienty banky v Teplicích, pracuje totiž jako telefonní bankéřka. 

Jak jsou na tom hygieny s trasováním? Poslechněte si celou reportáž

Teď ale pomáhá hygienikům s takzvaným trasováním třetích kontaktů. Volá lidem, kteří byli s nakaženými, a říká jim, co mají dělat dál.

„Rozdíl je to obrovský, s našimi klienty řešíme bankovní produkty. V těch trasovacích hovorech jsou hodně cítit emoce, které téma covidu vyvolává,“ říká Radiožurnálu.

Posílení systému

Podobně jako ona pomáhá i dalších 40 proškolených kolegů z bankovního call centra. Pomoc je to očividně potřebná. Nový ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) řekl, že trasování nestíhají hlavně hygienici z Prahy nebo ze středních Čech.


‚Už jenom uklízečka netrasuje.‘ Někteří hygienici jedou na doraz, jiní pomáhají s kontakty Praze


Číst článek

„Došlo k posunu, který byl poměrně významný, který byl třeba devět, deset dnů. V tuhle chvíli je systém restartován, aby k tomu už nedocházelo, a proto byl významně posílen. Teď už by měly být stovky kvalifikovaných navolávačů, kteří ulehčí pracovníkům hygieny,“ popisuje Prymula.

V hlavním městě teď denně přibývají stovky nových případů. Každému nově nakaženému by měli hygienici zavolat a zjistit jeho kontakty. To teď dělá 160 ze 180 odborných zaměstnanců pražské hygienické stanice.

„Pracujeme i o víkendech, pracujeme i večer. Naši zaměstnanci zvládají víc, než jsme si mysleli, že kdy dokážou zvládnout,“ přibližuje hlavní pražská hygienička Zdeňka Jágrová.

Chybí kvalifikace

Podle pomáhají hygienikům s voláním kromě zaměstnanců bank taky celníci, armáda, zaměstnanci pražského magistrátu nebo Úřadu vlády.


Čísla Chytré karantény: krajské hygieny nestíhají, situaci komplikují i rozdílné systémy


Číst článek

Všichni museli absolvovat školení, na jejich pomoc čekají i středočeští hygienici.

„Jsme rádi, když ty lidi dostaneme už zaškolené. Nemáme ani kapacity ty lidi školit,“ svěřuje se mluvčí středočeské krajské hygienické stanice Dana Šalamunová.

Pomoc vítá, ale zároveň upozorňuje, že hygienikům nemůžou dobrovolníci pomoct úplně se vším. „Žádná výpomoc nám nemůže provádět ty první hovory. Hovor s tím pozitivním musí provést epidemiolog.“

Právě s těmito hovory mají podle mluvčí hygienici nejvíc práce. Souhlasí s ní i ředitelka Jágrová: „Určitě bychom posily uvítali, aby to byly posily k navolávání těch prvních hovorů. Ale je to složitější, protože by to měli být zdravotníci s patřičným vzděláním. To se nám příliš nedaří.“

Doufá proto, že hygienickou stanici posílí ještě výpomoc ze strany ministerstva zdravotnictví.

Marie Veselá

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Bylinky pro vaši duši: meduňka, levandule či chmel

Obecně platí, že na deprese či úzkostné stavy se v léčení využívají bylinky, jako je …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště