Web zprávy

‚Ihned zastavte podobné provokace.‘ Čína se ohradila proti americkému torpédoborci v Jihočínském moři | iROZHLAS

Čínská armáda se v pátek ohradila proti americkému torpédoborci, nazvaném John McCain, který vplul do vod okolo sporných Paracelských ostrovů v Jihočínském moři. Čínský armádní mluvčí zároveň USA varoval, aby skončily s provokacemi, informuje agentura Reuters.Peking

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítAmerický torpédoborec John S. McCain | Zdroj: Reuters

Paracelské ostrovy jsou jedním ze sporných území v Jihočínském moři, Peking nad nimi převzal plnou kontrolu v roce 1974 po námořním konfliktu s Vietnamem. Čína si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kterým vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu.


Čína spustila pět námořních cvičení v Tichém oceánu současně. Kvůli střelbám uzavřela některé oblasti


Číst článek

„Žádáme USA, aby ihned zastavily podobné provokace, a přísně kontrolovaly a omezovaly vojenské operace v námořním i vzdušném prostoru,“ uvedl mluvčí čínské armády přes oficiální účet na platformě WeChat.

Dodal také, že čínská armáda přijme nutné kroky k zajištění ochrany národní suverenity, bezpečnosti a udržení míru a stability v Jihočínském moři.

Peking opakovaně kritizuje USA a jeho spojence za námořní operace, které mají demonstrovat svobodnou plavbu poblíž Čínou obsazených ostrovů v Jihočínském moři. Části moře považují za své také Vietnam, Filipíny, Brunej, Malajsie, Indonésie a Tchaj-wan.

Vztahy mezi Pekingem a Washingtonem jsou nejhorší za poslední desítky let. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa kritizuje Čínu kromě jejích ambic v Jihočínském moři také například kvůli pandemii koronaviru nebo zavedení nového bezpečnostního zákona v autonomním Hongkongu.


Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Stožáry Vodafonu provozuje nová firma. Chce na ně nalákat další operátory

Ke sdílení sítí se v Česku Vodafone nakonec nedostal, firma nicméně v globálním měřítku vymyslela …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *