Web zprávy

Imunolog: Nenošení roušek by se mělo trestat, tisíce nakažených nebudeme brzy zvládat, vláda se musí probudit

Vláda se chová populitisticky, ale je to krátkozraké, nakažení budou brzy přibývat po tisících, varuje imunolog z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd Václav Hořejší. Koronavirus podle něj rozhodně nezeslábl a nám reálně hrozí, že půjdeme cestou nejhůř zasažených regionů světa. Popsané a reálné jsou podle něj taky dlouhodobé následky, které koronavirus má, včetně poškození mozku a srdce.

Trasování budeme muset brzy vzdát, epidemie se může vymknout kontrole, tvrdí Hořejší. Doufá, že se vláda probudí a přijde s daleko tvrdšími opatřeními, zejména v ohniscích. Největším rizikem jsou teď restaurace a noční podniky a vědec nechápe, jak je možné, že můžou dál bez větších omezení fungovat.

Odmítání roušek a jejich nenošení by se podle Hořejšího mělo pokutovat a trestat. Doporučování a prosby prý prostě nefungují. Odmítá názory některých lékařů, třeba profesora Žaloudíka, kteří nebezpečnost koronaviru zlehčují. Tvrdí, že jeho argumenty jsou vědecky podložené. Naopak pro slábnutí viru důkazy nejsou.

Profesor Žaloudík: Roušky škodí, nebojím se covidu, ale kroků vlády. V zarouškované…

Čestmír Strakatý
19. srpna 2020 • 14:48

Hořejší míní, že vláda selhala v přípravě, zejména co se testování a trasovacích kapacit týče. Nedostatečná přísnost podle něj vychází z populismu politiků, i ona ale může mít velké ekonomické dopady, pokud bude opravdu hodně lidí nemocných. Co se vývoje vakcíny týče, je Hořejší optimista. Dobrá a bezpečná vakcína by podle něj mohla být relativně brzy.

Co už víme o imunologické odpovědi organismu na virus? Skutečně může poškodit mozek a srdce? Zeslábl, nebo bude vážně nemocných opět přibývat? V čem vláda chybuje a co by se mělo změnit, aby se tu situace nevymkla kontrole? A jak přesvědčit lidi, kteří roušky odmítají?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>

Návrat drastických opatření a 2 tisíce nakažených denně. Bude hůř, možná by se měl…

Čestmír Strakatý
2. září 2020 • 16:00

Lékař Šedo: Umírání s covidem je stejné jako s rakovinou, roušky fungují, ať Žaloudík…

Čestmír Strakatý
21. srpna 2020 • 17:23Také přečtěte

Možnost nákazy koronavirem z povrchů se přeceňuje, tvrdí vědci

Část odborníků se domnívá, že přílišná dezinfekce povrchů je v boji s koronavirem přeceňovaná. Než se bát, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště