Web zprávy

Itálie uzavře přeplněné středisko na Lampeduse, migranty přemístí na lodě


Středisko pro běžence na Lampeduse, která je vzdálena asi 100 kilometrů od tuniského pobřeží, má kapacitu jen sto lidí. V posledních týdnech na ostrov přitom připlouvalo několik stovek migrantů týdně. 

Tamní úřady je přemisťovaly na Sicílii, pod niž ostrůvek patří a která přijímá i běžence z humanitárních lodí. Ve středu do Palerma připlulo na 350 migrantů, které z člunů ve Středomoří nalodilo humanitární plavidlo Sea-Watch 4.

Šéf sicilské regionální vlády Sebastiano Musumeci opakovaně žádal vládu v Římě, aby s přílivem běženců pomohla. Před dvěma týdny pohrozil uzavřením migračních středisek v regionu a vydal dekret, jímž vstup migrantů na Sicílii zakázal. 

Zdůvodnil to tím, že už nemůže zajistit dodržování opatření proti koronaviru. Migrační střediska na Sicílii jsou přeplněná a desítky běženců z nich v létě utekly. Platnost dekretu ale pozastavil palermský soud po stížnosti italské vlády.

Ve středu jednali Musumeci a starosta Lampedusy Salvatore Martello v Římě s premiérem Giuseppem Contem, který jim slíbil vládní plavidla pro umístění migrantů z Lampedusy a finanční pomoc. 

Středisko na Lampeduse bude dočasně uzavřeno a renovováno, čímž se jeho kapacita zvýší na 190 lidí, řekl ve čtvrtek Martello. Před jeho jednáním s Contem demonstrovali v Římě před parlamentem poslanci pravicové strany Liga, jejíž šéf Matteo Salvini loni jako ministr vnitra prosadil přísnou protiimigrační politiku.

Migrantka s covidem porodila ve vrtulníku při cestě ze záchytného centra

Salvini uzavíral přístavy lodím nevládních organizací, dokud ostatní země EU neslíbily, že migranty převezmou. I proto loni dorazilo do Itálie přes Středomoří jen 11 471 běženců a o rok dříve 23 370, zatímco v roce 2017 to bylo 119 369 migrantů. 

Od letošního ledna doplulo do Itálie podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) na 19 340 běženců, z toho 16 150 na Sicílii.

Kanárské ostrovy zaznamenaly pětinásobný nápor

Pětinásobný nápor běženců zaznamenaly letos Kanárské ostrovy, kam podle UNHCR dorazilo už přes 4 000 migrantů. Ve středu zachránila tamní pobřežní stráž 67 dospělých Afričanů ze čtyř člunů a v úterý 39 běženců ze dvou člunů. 

Pro nelegální migranty už nemáme místo, vzkázal italský ministr Di Maio

Vedení Kanárských ostrovů, které také v srpnu naléhavě zažádalo o pomoc od centrální španělské vlády, kritizují humanitární organizace za to, že migranti tráví karanténu i na nákladní lodi v nevyhovujících podmínkách.

Ve středu připlulo také nejméně 409 migrantů do Británie přes Lamanšský průliv, informovala ve čtvrtek agentura DPA. Podle ní je to místní rekordní počet za jeden den. Předchozí rekord byl 235. 

K větší migrační vlně do Británie nyní přispívá teplejší počasí. Letos připlulo podle DPA do Británie z Francie nelegálně už přes 5 500 běženců, zatímco loni jich bylo za celý rok na 1 800 a o rok dříve jen 300.

Také přečtěte

I jedna čočka stále stačí. Dostupný Pixel 4a má povedený fotoaparát

Aktuální cenově dostupný Google Pixel 4a si v testu fotomobilů organizace DxO Mark vydobyl skóre …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *