Italský klenot z Interu měl být v Edenu hvězdou. Co jej zastavilo?


V dresu pražské Slavie byl zjevením a hned při premiéře v základní sestavě vstřelil gól. Proč se nakonec italský mladík z Interu Milán nedokázal v Edenu prosadit?

Pražská Slavia se v létě 2008 těšila z mistrovského titulu a připravovala se na další štaci v Lize mistrů. Trenér Karel Jarolím nechtěl spolu s vedením nechat nic náhodě. Do nově otevřeného Edenu proto dorazila řada posil, včetně dvou hráčů z italského Interu Milán. Sešívaní získali na hostování hned dvojici talentovaných mladíků v podobě Tunisana Tijaniho Belaida a Itala Gianlucy Litteriho.

Jenže zatímco první jmenovaný se dokázal v Edenu prosadit, stal se bez nadsázky miláčkem fanoušků a čekala ho velká kariéra, druhý nedokázal své přednosti naplno projevit. O dvacetiletého útočníka přitom Slavia stála ještě výrazněji než o Tunisana. „Ústně jsme na všem s italskými partnery dohodnuti. Schází jen parafa. Koncem týdne by se měl italský mladík skutečně objevit v našem kádru,“ těšilo tehdy šéfa klubu Petra Doležala.


iZdroj fotografie: Tutto Calcio

Věřil, že se Ital dokáže v kádru sešívaných prosadit i přes absenci zkušeností. „Je mu dvacet. Zatím hraje za juniorku Interu, protože prosadit se v tak mladém věku do kádru prvního mužstva je velice těžké. Ale v nejvyšší italské juniorské soutěži nastřílel patnáct gólů, takže by mohl být přínosem. I trenérovi Jarolímovi, který ho zatím viděl na videu, se zamlouvá,“ uvedl tehdy Doležal na adresu rychlonohého mladíka, který se prezentoval mrštností a tahem na branku.

Zranění zastavilo jeho vzestup

Litteri se v Edenu dlouho aklimatizoval, přesto dostal v osmém kole šanci nastoupit v základní sestavě. Tu využil, odehrál 77 minut a svou brankou přispěl k vítězství proti olomoucké Sigmě 3:0. Trenéru Karlu Jarolímovi se jeho výkon natolik zalíbil, že Ital dostal šanci i v důležitém utkání poháru UEFA proti Vaslui. A opět v základní sestavě. Jenže v rumunské metropoli se Litteri hned po deseti minutách zranil a doktoři mu oznámili špatnou zprávu.

Vazy v koleni jej odstavily na několik dlouhých měsíců. Litteriho hostování tak skončilo s pouhými dvěma ligovými a jedním pohárovým startem na kontě. Posléze útočník nedokázal svůj potenciál naplňovat a putoval po hostováních v nižších italských soutěžích. Dnes čtyřiatřicetiletý kanonýr působí ve čtvrté italské lize a na časy v sešívaném dresu jen s úsměvem vzpomíná.

Litteri: Kdyby nepřišlo zranění, mohlo to být lepší

Byl jsem hodně mladý a musím říct, že jsem v té době hrál opravdu dobře. Slavii jsem si vybral, protože jsem si chtěl vyzkoušet zahraniční angažmá a Slavia mi přišla v té době jako nejlepší volba,“ komentoval před časem pro Ruik. „Kdyby mě nepotkalo tohle zranění, tak pravděpodobně mohla být moje kariéra lepší. Ale to už nezjistíme, takže to je jedno,“ zakončil.