Web zprávy

J and T Banka připravuje pomoc nezajištěným věřitelům skupiny Arca

Cílem aktivity J&T Banky není podle vyjádření zástupců firmy záchrana skupiny Arca jako takové, ale pomoc nezajištěným věřitelům získat v co nejkratší možné době alespoň část investovaných prostředků zpět a maximalizovat dlouhodobý výtěžek ze zpeněžení aktiv skupiny Arca, uvádí se v tiskové zprávě.

„Distancujeme se od sporů mezi zakladateli skupiny Arca a jejím současným vedením, které z dosavadních jednání i mediálních vystoupení vnímáme. Očekáváme od všech zúčastněných konstruktivní přístup, který věřitelům dopomůže s monetizací jejich pohledávek. Při řešení situace jsme připraveni spolupracovat i s dalšími subjekty, které stejně jako my, mají za cíl rychlý a koordinovaný postup věřitelů,” uvádí mluvčí J&T Banky Monika Veselá. 

Arca Capital má problémy i v Česku. Personální agentury Manuvia žádají ochranu před věřiteli

Bude-li chystaná nabídka pomoci přijata dostatečným kvórem věřitelů, chce J&T Banka pomoci finanční stabilizaci těch společností ze skupiny Arca, které mají s ohledem na problémy jejich mateřské firmy ztížený přístup k financování.

Podrobnosti k připravované pomoci mají být představeny v nejbližších dnech. Podle informací z trhu je mezi věřitely Arky až několik tisíc subjektů. 

Iniciativu J&T Banky vítá i někdejší společník a investor Arca Capital Pavol Krúpa. Ten ve skupině nepůsobí od roku 2018, kdy opustil jak její majetkovou strukturu, tak statutární orgány firem skupiny. „Na základě historické angažovanosti mé osoby ve skupině Arca se na mě aktuálně obrací řada jejích věřitelů, a jelikož osobně taktéž disponuji pohledávkami vůči společnostem skupiny Arca, je v mém zájmu hájit práva všech věřitelů tak, aby došlo k uspokojení jejich nároků v maximální možné výši. Osobně jsem jakožto věřitel a statutární zástupce firem, které jsou věřiteli skupiny Arca, značně znepokojen nedostatečnou informovaností o dění ve skupině Arca ze strany jejího vedení,” uvedl Krúpa.

V situaci kolem pohledávek za Arca Capital nabízí věřitelům pomoc také investiční skupina Natland. „Máme zkušenosti s vyjednáváním ve složitých a vyhrocených situacích a také schopnosti konstruktivně jednat v podobných případech se všemi zainteresovanými stranami. To pomáhá nalézt řešení, na kterém ve finále mohou věřitelé maximálně profitovat. Naší výhodou je, že kromě silného manažerského týmu můžeme zajistit i profinancování některých projektů a udržet tak jejich hodnotu na nejvyšší možné úrovni,” říká k věci zakladatel a většinový vlastník Natlandu Tomáš Raška. 

Slovensko-česká investiční skupina Arca Capital Bohemia požádala koncem srpna o ochranu před věřiteli. Důvodem mají být dluhy v řádu stovek milionů korun. Dříve na Slovensku požádala o ochranu před věřiteli mateřská společnost Arca Capital Bohemia Arca Investments.

Skupina Arca nevyplatí všechny závazky, věřitelé by mohli získat zpět asi polovinu svých penězTaké přečtěte

Golfista Thomas zaklel. Přišel o sponzora a musí projít nápravným programem

Justin Thomas v prvním kole na US Open na hřišti v Mamaronecku | foto: AP „Nezklamalo …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *