Web zprávy

Jak efektivní jsou nová covidová opatření? Zhodnotí je hosté Rozstřelu


Od pondělí dojde k prakticky úplnému zmrazení volnočasových aktivit. Uzavřeny budou všechny kulturní akce, divadla, kina či zoologické zahrady. Nesmí se pořádat žádné sportovní akce, budou uzavřena vnitřní sportoviště. Omezení budou platit 14 dní. Od čtvrteční půlnoci budou uzavřeny posilovny a bazény.

Restaurační zařízení budou nově muset zavřít ve 20:00, u stolů budou moct sedět nanejvýš čtyři lidé.

Druhé stupně ZŠ čeká od pondělí rozdělená výuka. Skupiny se budou střídat po týdnech. První stupně i družiny budou fungovat normálně, řekl ministr školství Plaga. Účast žáků na výuce na středních a vysokých školách byla zakázána, výjimku mají pouze praktická výuka na SŠ a individuální hodiny na ZUŠ.

Omezení se týká taky shromažďování v obchodních centrech, v jejich food courtech dojde dokonce k vypnutí Wi-Fi a u stolů budou moct sedět pouze dvě osoby.

Sociolog a zakladatel platformy PAQ Research Prokop spolu s šéfem lékařské komory Kubkem v pátečním Rozstřelu nová protikoronavirová opatření zhodnotí. Budeme se ptát na společenský i lékařský dopad v okamžiku, kdy rapidně stoupají počty pozitivně testovaných, ale kdy také značná část společnosti je restrikcemi unavena a mnohdy je ani nechápe.

Vláda urychlí restrikce proti covidu. Zváží omezení škol i obchodních center

Ministr zdravotnictví původně řekl, že sadu tvrdších opatření, která by měla pomoci zploštit křivku počtu nárůstu nakažených s covid-19, představí v pátek. Nakonec k tomu došlo již ve čtvrtek.

Epidemie koronaviru v Česku nepolevuje, strmě narůstá nakažených, hospitalizovaných, pacientů s covidem ve vážném stavu i obětí.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula zároveň nevyloučil, že pokud nová proticovidová opatření nebudou efektivně fungovat, hrozí úplný lockdown.

Na konci října bude podle modelů Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS) v nemocnicích s covidem-19 ve vážném stavu zhruba tisícovka lidí. V polovině tohoto měsíce jich bude 400 až 500. 

Reprodukční číslo, tedy kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, bylo v září zhruba 1,6 a pak začalo klesat. V současné době je odhadem 1,2, což ale dál znamená šíření epidemie. Pro pokles nových případů je třeba číslo nižší než jedna.

Také přečtěte

Výběr z médií: systém na kontrolu dálničních známek nefunguje, očkování dětí i pastičky na myši | iROZHLAS

V českém tisku se v sobotu dočtete, že systém, který má hlídat platnost elektronických dálničních …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *