Zdravotníků aktuálně nakažených covidem-19 je podle dat zveřejněných na webu České lékařské komory už skoro 1 700, lékařů téměř 400, sester 700 a ostatních pracovníků 600.
Podle zdravotnických odborů je třeba omezit zbytnou péči. Nemocnice, hygienické stanice a sociální služby by nyní měly oslovit bývalé zaměstnance, pomoci mohou i studenti lékařských fakult a zdravotnických škol. Tyto problémy řeší i Všeobecná fakultní nemocnice v Praze a její ředitel David Feltl.
Nemocnice se momentálně potýká s druhou vlnou epidemie. Feltl před dvěma týdny v České televizi uvedl, že zařízení momentálně eviduje v intenzivní péči 13 pacientů s koronavirem a dokázala by přijmout další. Zatím nemuseli vyčlenit speciální lůžkové oddělení jako na jaře.
„Snažíme se, aby každá klinika byla schopná se postarat o své pacienty s covidem podle toho, jakou další chorobu mají,“ uvedl Feltl. Od té doby však počet nakažených rapidně narostl.
Opravdu nás remdesivir zachrání?
V posledních dnech se také řeší nedostatek léku remdesivir v Česku. Ministerstvo oznámilo, že ho rychle doobjednalo a podle posledních informací již bylo dovezeno dalších 960 dávek léku, který lékaři používají na těžké formy nemoci covid-19. Dalších 1009 dávek by mělo dorazit do konce týdne. Feltl promluví i o tom, jestli je pro pacienty s covidem-19 lék remdesivir právě tak zásadní, jak se uvádí.
Vládě je v posledních týdnech navíc hromadně vyčítáno, že se nepoučila z první vlny. Jestli se z ní poučila Všeobecná fakultní nemocnice v Praze a co by se stalo, kdyby došlo k „italskému scénáři“, se dozvíte ve středu od 12:30 v pořadu Rozstřel na IDNES.CZ.
Šéf špitálu a onkolog: Tisíce pacientů odložily kontrolu, bojím se následků |
Feltl působí od roku 2017 až doposud v čele Onkologického centra Všeobecné fakultní nemocnice a od 18. února 2019 je i jejím ředitelem. V období 2014–2016 byl ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava. Předtím pracoval jako vedoucí radioterapie ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a sekundární lékař v Nemocnici Na Bulovce.
David Feltl vystudoval 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Na The Nottingham Trent University získal v roce 2009 titul MBA. V roce 2018 dosáhl na titul profesor v oboru onkologie.