Web zprávy

Jak Sherlock Holmes bojoval s dětskou prostitucí: Čtyřka z Baker Street

Richard Klíčník
10. října 2020 • 07:10

foto: Nakladatelství Josef Vybíral

Francouzský komiks Čtyřka z Baker Street má sice dětské hrdiny, ale, upřímně řečeno, dětem moc určený není. Vždyť žít prakticky na ulici v Londýně konce 19. století nebyla žádná selanka, natož nějaké dětství. Autoři scénáře Jean-Blaise Djian a Olivier Legrand možná teprve hledají cestu, kudy se má jejich komiksová řada vydat, alespoň soudě že tří česky vydaných sešitů, z nichž dva vyšly v překladu Jitky Musilové tento srpen.

Přelomová Lomová: Znovu vyšel první český komiks kreslený pro Francii

RICHARD KLÍČNÍK
1. října 2020 • 08:02

Děti v souboji s carskou policií

Hlavními hrdiny jsou tři chlapci a kocour. Hned v prvním díle se sice ukáže, že to není tak docela pravda, ale nebudeme vás připravovat o překvapení. Sherlock Holmes používal síť dětských informátorů a tohle jsou (až na kocoura) ti nejlepší z nich. Billy, Charlie a Černý Tom (ten je z Irska) musejí hned v prvním dílu řešit případ týkající se dětské prostituce a Holmes jim v tom zrovna moc nepomůže.

To je ostatně znakem všech tří dílů – Holmes je autory moudře používán jako šafrán příběhu; zdobí, ale nevytváří jej. Všechno stojí na důmyslnosti tří rošťáků a jejich znalosti londýnského podsvětí. Hůře stravitelný druhý díl s titulem Aféra Rabukin, pojednávající o ruských emigrantech a carské policii, je dokladem lásky autorů k tématu ruské intelektuální emigrace na konci 19. století. Příběh je však poněkud překombinovaný a čtenář se v něm chvílemi může ztrácet pro velké množství informací, které jsou předloženy na pouhých 56 stranách příběhu. Inu, tohle vážně není čtení pro děti.

Kopulující Eva a nudící se Adam nového virtuálního ráje

Petr Šmeral
22. září 2020 • 09:47

Vášeň, zločin, napětí!

Ovšem díl třetí, prozatím poslední česky vydaný, to je jiná káva. Karty jsou tu už jasně rozdané, a jak to tak vypadá, jasno si udělali i sami autoři. Slavík ze Stepney, příběh mladé zpěvačky snažící se zachránit proti londýnským vymahačům výpalného otcův zábavní podnik, má úplně všechno. Dokonce i Sherlock Holmes se zde vynoří na trochu delší čas než v předchozích dílech a zapojí se do případu.

Dále tu naleznete mladého zamilovaného šlechtice, kterého rodina uvrhne do blázince, aby neprobendil rodinné jmění, padouchy ostré jako břitva, celou zločineckou galerku, a to včetně žebráctva, zkorumpovanou policii i Watsona v akci (dodejme, že kocour patřící dětem se také jmenuje Watson). Celý příběh se řítí vpřed jako dobře promazaná parní lokomotiva.

Mrtvý žánr? Ale kdeže! Kratičký western, u kterého se nestihnete nadechnout

RICHARD KLÍČNÍK
18. září 2020 • 00:07

Stínohra v londýnských ulicích

Hodně tomu všemu pomáhá kresba Davida Etiena, která je stejně skvělá už od prvního alba. Jistě, patří spíše do francouzského kreslířského mainstreamu, ale nepostrádá dynamiku ani skvělé detaily a vyniká v práci se světlem a stínem v obličejích hrdinů. Kreslíř vždy přesně ví, kde je ve scéně nejsilnější světelný zdroj, a podle toho vytváří hru stínů, a protože jde o Londýn konce devatenáctého věku, který si snad nikdo nepředstavuje prosluněný, jde o prvek podstatný.

Nezbývá než doufat, že si čeští čtenáři Čtyřku z Baker Street oblíbí, protože ve Francii už má řada nakladatelství Glénat celých osm regulérních pokračování. Bylo by hezké se jich dočkat i v češtině. Josef Vybíral pro tuzemské vydání zvolil finančně poměrně přístupný brožovaný formát a obsah za vynaložené prostředky stojí víc než mnoho jiných holmesovských pohrobků.

Byl Béowulf gay? Možná. A věděl, jak zabít draka z východu

Petr Šmeral
3. září 2020 • 16:34

Krvavé historky pro pobavení kurtizán. Tak nový Jodorowsky líčí dějiny

Petr Šmeral
20. května 2020 • 15:56Také přečtěte

Slavíme den objímání! Psycholožka řekla, proč je životně důležité

Už jste dnes někoho objali? Že ne? Tak to rychle napravte! Dnes je totiž Mezinárodní …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *