Web zprávy

Jan Blatný ministrem zdravotnictví: Babiš uvede v krizi třetího šéfa

Zeman ocenil Blatného odvahu, že se resortu ujm. Kvitoval také to, že jmenoval Romana Prymulu svým spolupravníkem v boji s koronavirem. Prezident přidal nováčkovi i radu s odkazem na Prymulův pád: „Nechoďte na Vyšehrad, je tam nebezpečno.“

„Na rozdíl od útěšné komunity zkoumající například hemofilii, je politika nesmírně krutá záležitost. A politik, kterým je ministr, je vystaven útokům, které si vědec ani nedokáže představit. Dokonce jsem vám říkal, že přecházíte z parku do džungle,“ přiblížil Zeman obsah úterního jednání s Blatným.

Dodal, že obdivuje jeho odvahu. „A oceňuji ji. Vážím si též toho, že jste se rozhodl pana Prymulu jmenovat svým spolupracovníkem v boji proti epidemii. Zde nerozhodují tituly ani funkce, ale upřímná snaha epidemii potlačit,“ uvedl. Podle dřívějších informací má být Prymula součástí expertního týmu, který doporučuje protiepidemická opatření.

Dětský hematolog Blatný se už v pátek setkal na Úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Ten poté jeho životopis odvezl do Lán prezidentovi Zemanovi. Kandidáta na ministra prezident přijal v úterý, před novináře ale Blatný po schůzce nevystoupil. 

Přítel a bývalý šéf promluvil o Prymulově nástupci: „Slušný muž, kterého ukecali“

Jan Blatný je dětský hematolog, zaměřuje se na léčbu dětí s touto poruchou srážlivosti krve. Je přednostou oddělení dětské hematologie a biochemie a zdravotnickým náměstkem pro pracoviště Dětská nemocnice Fakultní nemocnice v Brně.

Kolem jména dělali „cavyky“

Do poslední chvíle, tedy do schůzky kandidáta s prezidentem Milošem Zemanem, nebylo úplně jasné, kdo se nakonec důležitým ministrem opravdu stane.

Koronavirus ONLINE: „Promořené“ domovy důchodců v Brně a 12 977 případů za svátek v ČR

Hned v pátek odpoledne Blatný dorazil na schůzku s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Ten před tím dopoledne řekl, že jeden ze dvou možných kandidátů za ním ještě ten den dorazí. Důvody schůzky s premiérem nechtěl pro přítomné novináře Blatný komentovat. Víc neprozradila ani sama brněnská nemocnice. Premiér na dotaz Blesk Zpráv nechtěl říct, zda Prymulu nahradí lékař z Brna. Jméno nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. 

Babiš na tiskové konferenci po jednání se Zemanem dokonce řekl, že prezident dostal životopis kandidáta bez jeho jména.

Premiér si sice představoval, že v pondělí už bude vláda jednat s novým ministrem, ale nestalo se tak. Teprve setkání s prezidentem Milošem Zemanem proběhlo až v úterý.

Třetí ministr v krizi

Během podzimu, kdy se Česko postupně dostalo v počtu nakažených covidem-19 mezi nejhorší země světa, dochází už ke druhé výměně na postu ministra zdravotnictví. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) rezignoval 21. září. Tehdy řekl, že demisí chce vytvořit prostor pro řešení epidemie, která v posledních dnech nabývá na závažnosti. Počty případů v září strmě rostly a ve dnech před Vojtěchovým odchodem překonaly tři tisíce za den. V současné době se několikrát dostal denní počet nově pozitivních i nad 15.000.

Vojtěch otevřeně: „Manželka trpěla, Babiš mě nepřemlouval.“ A prozradil rodinné plány

Vojtěchův nástupce Prymula, který byl původně jeho náměstkem a v květnu z ministerstva po sporech odešel na nově vzniklé místo vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, měl jako odborník na epidemiologii pomoci Česku epidemii znovu dostat pod kontrolu. Za jeho šéfování ministerstvu byl znovu vyhlášený nouzový stav, uzavřely se školy i většina obchodů, zakázané jsou kulturní a sportovní akce, omezené svatby a pohřby, nosí se opět roušky i venku a od středy platí i noční zákaz vycházení.Také přečtěte

Během posledního dne v úřadu označila Trumpova administrativa čínské zacházení s Ujgury za genocidu | iROZHLAS

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa v posledních 24 hodinách svého mandátu oznámila, že považuje zacházení Číny …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *