Web zprávy

Jan Blatný ministrem zdravotnictví: Babiš uvedl v krizi třetího šéfa

Zeman ocenil Blatného odvahu, že se resortu ujme. Kvitoval také to, že jmenoval Romana Prymulu svým spolupracovníkem v boji s koronavirem. Prezident přidal nováčkovi i radu s odkazem na Prymulův pád: „Nechoďte na Vyšehrad, je tam nebezpečno.“

„Na rozdíl od útěšné komunity zkoumající například hemofilii, je politika nesmírně krutá záležitost. A politik, kterým je ministr, je vystaven útokům, které si vědec ani nedokáže představit. Dokonce jsem vám říkal, že přecházíte z parku do džungle,“ přiblížil Zeman obsah úterního jednání s Blatným.

Dodal, že obdivuje jeho odvahu. „A oceňuji ji. Vážím si též toho, že jste se rozhodl pana Prymulu jmenovat svým spolupracovníkem v boji proti epidemii. Zde nerozhodují tituly ani funkce, ale upřímná snaha epidemii potlačit,“ uvedl. Podle dřívějších informací má být Prymula součástí expertního týmu, který doporučuje protiepidemická opatření.

Ministr dotazy odkázal na data

Blatný na tiskové konferenci nedal na řadu otázek jasnou odpověď, avizoval další tiskovku v pátek. O tom, kdy se znovu otevřou školy, nemusí být podle Blatného rozhodnuto už v pátek. Chce o tom jednat s ministrem školství. „Je potřeba na základě dat, která máme, zjistit, jestli to (uzavření škol) má zůstat, nebo se to má změnit,“ dodal. Právě odkazem na data odpovídal na většinu dotazů s tím, že na nich chce založit svá rozhodnutí – a sdílet je i s opozicí. Neřekl také postoj k možnému obnovení fotbalové ligy a hokejové extraligy.

Hlavní úkol pro sebe a resort zdravotnictví vidí nový ministr v potřebě změnit vnímání situace a nálady ve společnosti. Strach z viru, který lidi paralyzuje a rozděluje, je potřeba přeměnit v respekt, řekl. Vládou přijatá opatření pro zmírnění šíření epidemie nebude podle něj třeba zásadně zpřísňovat. Lidé je ale musí respektovat. „Nemůžu vám hned po svém nástupu říct, co udělám. Ale můžu vám slíbit, že rozhodování bude založené na datech, která budou sdílená a musí být všem srozumitelná,“ uvedl.

Lockdown? Nechci se vyjádřit, řekl ministr

„Já nevím, co je to úplný lockdown a částečný lockdown. Jedna věc se dá nazvat desítkami různých jmen. Proto mně prosím promiňte, k tomu já se teď vyjádřit nechci,“ řekl ministr Blatný na přímý dotaz Blesk Zpráv, jak se staví k tvrdému lockdownu, jaký zavedli třeba v Izraeli a mluvil o něm třeba prezident české lékařské komory Milan Kubek.

Služby odcházejícího ministra Prymuly chce nástupce Blatný dál využívat, protože je odborník. Sejde se s ním a dohodnou se, jak budou spolupracovat.    

Babiš: Není jasné, jestli brzdíme

Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že při uvádění Blatného do funkce poděkoval jeho předchůdci Romanu Prymulovi (za ANO). Premiér znovu apeloval na občany, aby respektovali vládní nařízení a zbytečně se nestýkali s dalšími lidmi. Na rozdíl od jarní první koronavirové vlny podle dat totiž lidé víc cestují veřejnou dopravou a nepracují tolik z domova, dodal. Využívání MHD kleslo podle Babišových slov na jaře o 80 procent, ale nyní je to pouze 50 procent. Babiš zopakoval, že by lidé měli pracovat na home office.

V pátek do republiky dorazí 2 miliony antigenních testů, které objednala VZP. Odměna pro praktické lékaře bude 200 korun za test.

„Hlavní téma, které musí pan ministr řešit, je samozřejmě pandemie covidu-19,“ řekl novinářům Babiš. Objektivní data o tom, jak fungují poslední opatření, budou podle něj k dispozici v pátek. „Včera (ve středu) byl svátek a celkově ty modely nejsou úplně jasné, jestli už brzdíme, nebo nebrzdíme,“ vysvětlil Babiš.

Budování polních nemocnic Blatný ocenil

Zásadní věci, které se podle něj teď řeší, je kapacita nemocnic a personálu. „Je velice dobře, že se budují obě polní nemocnice. Zatím se nezdá, že by bylo potřeba další podobné externí kapacity budovat,“ dodal. 

Nabídku, aby se stal ministrem, považoval za výzvu a něco, kde může pomoct. „Jsem nestraník a o politickou část této otázky jsem se příliš nezajímal,“ uvedl.

Dětský hematolog Blatný se už v pátek setkal na Úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Ten poté jeho životopis odvezl do Lán prezidentovi Zemanovi. Kandidáta na ministra prezident přijal v úterý, před novináře ale Blatný po schůzce nevystoupil. 

Přítel a bývalý šéf promluvil o Prymulově nástupci: „Slušný muž, kterého ukecali“

Jan Blatný je dětský hematolog, zaměřuje se na léčbu dětí s touto poruchou srážlivosti krve. Je přednostou oddělení dětské hematologie a biochemie a zdravotnickým náměstkem pro pracoviště Dětská nemocnice Fakultní nemocnice v Brně.

Kolem jména dělali „cavyky“

Do poslední chvíle, tedy do schůzky kandidáta s prezidentem Milošem Zemanem, nebylo úplně jasné, kdo se nakonec důležitým ministrem opravdu stane.

Koronavirus ONLINE: Blatný chce oprášit pandemický plán. A na Karlovarsku dochází lůžka na JIP

Hned v pátek odpoledne Blatný dorazil na schůzku s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Ten před tím dopoledne řekl, že jeden ze dvou možných kandidátů za ním ještě ten den dorazí. Důvody schůzky s premiérem nechtěl pro přítomné novináře Blatný komentovat. Víc neprozradila ani sama brněnská nemocnice. Premiér na dotaz Blesk Zpráv nechtěl říct, zda Prymulu nahradí lékař z Brna. Jméno nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. 

Babiš na tiskové konferenci po jednání se Zemanem dokonce řekl, že prezident dostal životopis kandidáta bez jeho jména.

Premiér si sice představoval, že v pondělí už bude vláda jednat s novým ministrem, ale nestalo se tak. Teprve setkání s prezidentem Milošem Zemanem proběhlo až v úterý.

Třetí ministr v krizi

Během podzimu, kdy se Česko postupně dostalo v počtu nakažených covidem-19 mezi nejhorší země světa, dochází už ke druhé výměně na postu ministra zdravotnictví. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) rezignoval 21. září. Tehdy řekl, že demisí chce vytvořit prostor pro řešení epidemie, která v posledních dnech nabývá na závažnosti. Počty případů v září strmě rostly a ve dnech před Vojtěchovým odchodem překonaly tři tisíce za den. V současné době se několikrát dostal denní počet nově pozitivních i nad 15.000.

Vojtěch otevřeně: „Manželka trpěla, Babiš mě nepřemlouval.“ A prozradil rodinné plány

Vojtěchův nástupce Prymula, který byl původně jeho náměstkem a v květnu z ministerstva po sporech odešel na nově vzniklé místo vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, měl jako odborník na epidemiologii pomoci Česku epidemii znovu dostat pod kontrolu. Za jeho šéfování ministerstvu byl znovu vyhlášený nouzový stav, uzavřely se školy i většina obchodů, zakázané jsou kulturní a sportovní akce, omezené svatby a pohřby, nosí se opět roušky i venku a od středy platí i noční zákaz vycházení.Také přečtěte

Potravináři kritizují program Agricovid. Vadí jim, že se dotace krátí o peníze z jiné vládní pomoci | iROZHLAS

Měla to být pomoc pro pivovary, pekárny nebo další potravináře, kteří dodávali hlavně do hospod …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *