Web zprávy

Jan Blatný: Nový ministr představí plán poslancům. Radit má i Prymula

Blatného jmenoval prezident včera kolem poledne. Zeman ocenil, že se ujme resortu zdravotnictví, i když to znamená ocitnout se v džungli.

„Nicméně obdivuji Vaši odvahu a oceňuji ji. Vážím si též toho, že jste se rozhodl pana profesora Prymulu jmenovat svým spolupracovníkem v boji proti epidemii, protože zde nerozhodují tituly ani funkce, ale upřímná snaha tuto epidemii potlačit,“ vyzdvihla hlava státu Blatného rozhodnutí, že si ponechá jako poradce svého předchůdce. I když ho už dříve Zeman sám tituloval „řezníkem“.

S Prymulou po boku. A poprvé ve Sněmovně

„Pan profesor Prymula je skvělý odborník a perfektní epidemiolog. Byl bych bláhový, kdybych nechtěl jeho expertízy využít,“ argumentoval Blatný, proč si svého předchůce chce držet nablízku.

V pátek čeká Blatného první vystoupení ve Sněmovně. „Poté, co ve Sněmovně vystoupí pan premiér, bych rád Sněmovně představil určitá data,“ uvedl k tomu.

Noční schůzka

Prezident také novopečenému ministrovi předal krátkou radu. „Nechoďte na Vyšehrad, je tam nebezpečno,“ čímž narážel na důvod, proč skončil ve vládě Prymula.

Blesk totiž exministra vyfotil po schůzce v restauraci na Vyšehradě, kde se sešel s šéfem klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem (58). Ani jeden z pánů ale neměl v uzavřeném podniku co pohledávat, navíc neměli roušku, čímž porušili právě Prymulova nařízení. Epidemiolog sice uznal politickou chybu, trvá ale na tom, že právně se ničeho špatného nedopustil.

21. 10. 2020, 23:26 hod., Praha-Vyšehrad: Prymula vychází z restaurace s peněženkou v ruce.21. 10. 2020, 23:26 hod., Praha-Vyšehrad: Prymula vychází z restaurace s peněženkou v ruce. | M. Hykl, M. Pátek

Koronavirus ONLINE: Ministryně Dostálová v karanténě. A 13 051 případů v ČR za čtvrtek

Nic neslibuji

Po jmenování do funkce, Blatný včera poprvé předstoupil před novináře. Kdo by čekal, že od Prymulou nastaveného kurzu boje Blatný udělá obrat o 180 stupňů, ten by se mýlil. Podobně jako jeho předchůdce apeloval nový ministr na dodržování opatření.

A jestli ta bude nutné ještě více zpřísnit? To prý nemůže slíbit, dokud nebude mít v rukách tvrdá data. „Ale můžu vám slíbit, že rozhodování bude založené na datech, která budou sdílená a musí být všem srozumitelná,“ sdělil nový šéf resortu. „Poté, co ve Sněmovně vystoupí pan premiér, bych rád Sněmovně představil určitá data,“ dodal.

Co ještě od ministra zaznělo:

Prymulu jen blázen nechá jít

Radit se v opatřeních proti covidu hodlá Blatný se všemi odborníky bez rozdílu na politické preference. A to včetně svého předchůdce Prymuly. Byl by prý blázen, kdyby takového odborníka na epidemiologii, jakým Prymula bezesporu je, nechal jen tak odejít. Jakou funkci bývalému ministru vymyslí, to si ten nový zatím chce nechat projít hlavou.

Přísnost? Až co řeknou čísla

Podle premiéra Andreje Babiše (6, ANO) bude covid hlavní Blatného starostí na ministerstvu. Objektivní data o tom, jak zafungovala zatím poslední vládní opatření, budou podle něj k dispozici dnes. A podle nich se chce Blatný rozhodnout, jestli bude nutné ještě více přitvrdit. „Není třeba zásadně zpřísňovat, pokud opatření lidé budou dodržovat,“ řekl včera.

Nový ministr Blatný je proti zpřísňování opatření, chce sdílet data a Zeman mu dal radu

K twitteru se nezná

Na sociálních sítích se v posledních dnech objevila řada účtů, jejichž autor má být podle jména a fotografie právě Blatný. Na nich se píše o jeho údajných plánech na zpřísňování opatření proti covidu-19.

„Různé twittery, které se objevily a ve kterých je psáno, že budu zavírat výtahy a vypínat světla, berte, prosím, velmi s rezervou. Nebyl jsem to já, kdo je zřídil,“ odmítl se k nim znát.

Strach nás paralyzuje, změňme pohled

Covid je sice závažné onemocnění, ale je dobré myslet i na to, že není jediné. Podle Blatného je tedy mnohem lepší k nákaze přistupovat s respektem než strachem. „Strach nás paralyzuje a rozděluje,“ řekl. „Když byste se mě zeptali, co vidím jako hlavní úkol pro sebe a celý resort, tak je to potřeba změny. Je potřeba změnit náladu ve společnosti a vnímání aktuální situace,“ dodal ještě.

Táhni „estébáku“? To ne já

Blatný se vedle parodujících twitterových účtů nezná ani k petici, jejíž autoři před časem požadovali odstoupení premiéra Andreje Babiše kvůli tomu, že měl na krku trestní stíhání a v minulosti měl být veden jako spolupracovník StB.

Na dotaz, zda se on i jeho žena v roce 2018 pod petici podepsali, jak uvádí časopis Reflex, ale ministr reagoval: „Prosím, pod jakou peticí?“ Po zopakování dotazu pak s Babišem za zády zakroutil hlavou a řekl: „Ne.“

Falešný ministr řádí na twitteru. Blatný prozradil, jak to je. A mlčel prý kvůli slibu

Kde se vzal?

Jan Blatný je vysokoškolský pedagog a dětský hematolog, zaměřuje se na léčbu dětí s poruchou srážlivosti krve. Doteď působil jako přednosta oddělení dětské hematologie a biochemie ve Fakultní nemocnici v Brně. Ve FN působil také jako zdravotnický náměstek pro pracoviště Dětská nemocnice.

V kabinetu, kam jej přizval Andrej Babiš, je nestraníkem za hnutí ANO. Jak se Blatný svěřil ČT, byl prý až „druhou volbou“. Kandidát č. 1 prý chtěl čas na rozmyšlenou, a ten mu Babiš nedal.Také přečtěte

Po nárazu do svodidel na pražské Jižní spojce z renaultu odlétl motor do protisměru. Řidič zmizel

K nehodě došlo okolo 22. hodiny na Jižní spojce u Michle, ve směru na Barrandovský …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *