Web zprávy

Jde o nedorozumění, řekla o výroku WHO ke koronaviru Vojtěchova náměstkyně


„Prohlášení pana Matiće (Srdan Matić, zástupce WHO v ČR, pozn. red.) vycházelo z nepřesných a zkratkovitých zpráv. Nepadla zmínka o tom, že bychom chtěli zastavit trasování, hledáme cesty, jak ho zefektivnit. Připravujeme nový koncept, na kterém pracují odborné skupiny,“ řekla Šteflová v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

Koronavirová situace v Česku je znepokojivá, trasujte víc, chce WHO

Krajská hygienická stanice v Praze se pak ohradila proti tvrzení, že až 30 procent kontaktů pozitivně testovaných zůstává neidentifikovaných. Má jít o informaci špatně interpretovanou médii. Hygienikům se prý nedaří u 30 procent pozitivně testovaných najít zdroj nákazy. WHO se proto za převzatou informaci omluvila.

„Chtěl bych objasnit, že jsme nekritizovali premiéra ani vládu, pouze jsme opakovali pozici WHO, že trasování a karanténa jsou nejlepšími prostředky, jak zabránit šíření COVID v každé zemi,“ doplnil Matić.

V pondělním vydání pořadu 360° nicméně šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová přiznala, že trasování nejde tak rychle, jak by si představovala, a že dojde ke změně systému. „Mladí lidé, kteří nemají žádné problémy, by se trasovat nemuseli,“ řekla hygienička s tím, že bezpříznakoví jedinci vylučují menší množství viru, a nejsou tedy tak rizikoví.

WHO spolupracuje od začátku pandemie

Matić míní, že Češi mají důvod dělat si starosti. „V ČR sledujeme narůstající čísla a máme z nich obavy. Není to jedinečná situace, dochází k tomu v celé Evropě. Myslím ale, že bychom se měli obávat a začít jednat,“ sdělil. Premiér Andrej Babiš však jeho slova již dříve odmítl s tím, že „WHO nám nemá co radit“.

Matić ale vysvětlil, že organizace spolupracuje s českou vládou od začátku pandemie. „WHO je přítomna v ČR už 20 let a velmi úzce spolupracuje s ministerstvem zdravotnictví a vládou. Už od začátku epidemie jsme sledovali její průběh a pomáhali vládě. Není to tak, že bychom radili až teď,“ vysvětlil.

Chystá se „sebetrasování“. Lidé pozitivní na covid budou sami hlásit kontakty

„Já ji vnímám pochopitelně jinak než premiér, je to odborná agentura pod hlavičkou OSN, která koncem ledna vyhlásila globální stav nouze a apelovala na vlády, aby se připravily. Spolupracujeme s ní a proběhla řada bilaterálních jednání,“ osvětlila Šteflová.

Ani náměstkyně ministra zdravotnictví se k WHO nestaví tak odmítavě jako premiér Babiš.

Matiće nicméně za jeho veřejná prohlášení zkritizovala. „Jeho pozice není o tom, aby taková prohlášení dělal do médií. Nevím, proč se svými doporučeními nechodí přímo za panem ministrem,“ prohlásila. Matić se prý běžně účastnil jednání ústřední epidemiologické komise.

Také přečtěte

XOR nabízí mobil s minimem funkcí. Některé překvapí, stejně jako cena

Titan, keramika, safírové sklíčko a jemná kůže. Právě takové materiály jsme mohli v minulosti najít …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *