Web zprávy

Je čas začít s přikrmováním ptáků před zimou

Ve dnech trávených doma v rámci protikoronavirových patření a prázdnin, které se neplánovaně protáhly dětem, se společně můžete postarat ptákům ze svého okolí o potravu, jež jim pomůže snáze přečkat zimní měsíce. Chce to ale vědět, co jim prospěje a co jim naopak k ničemu nebude, nebo jim může dokonce uškodit.

Jaké krmítko a kam s ním

Krmítko musí ptákům nabídnout pohodlný přístup ke kvalitní potravě, ale zároveň na něm musí být v bezpečí. Znamená to, že krmítko by mělo být zhruba dva metry nad zemí, ovšem tak, aby k němu měli přístup jen ptáci a nikoli predátoři.

Proto je umístíme například vršek hladké kovové tyče a nikoli na dřevěný kůlek, který by sice vypadal přírodněji, ale nejvíce by nad ním zajásaly kočky. Ze stejného důvodu budeme dbát na dostatečnou vzdálenost od okolních stromů a keřů, odkud by jiná zvířata než ptáci mohla na krmítko doskočit. Odstup by měl být opět zhruba dvoumetrový.

Kryté krmítko, které se připevňuje ke kmeni stromu.

Foto: BLOMUS

Krmítko musí umožnit pohodlný přístup ptákům, aby se měli kde usadit apod. Na druhé straně musí být zároveň chráněné proti sněhu a dešti, aby nasypané zrní na něm nepromokalo.

Stav krmiva proto také na krmítku pravidelně kontrolujeme a krmítko čistíme od zbytků slupek a trusu.

Kdy a čím krmit

Ptáky přikrmujeme od začátku listopadu do března. Množství krmiva na krmítku udržujeme podle počasí. V mrazech je třeba sypat více, v teplých dnech stačí méně.

Krmítko pravidelně čistíme, aby v něm nezůstávaly zbytky slupek, skořápky a trus ptáků.

Foto: Luxol

Na krmítko můžeme kromě předem od výrobců připravených směsí pro venkovní ptactvo použít i vlastní menu, v němž by se měla objevit jak olejnatá semena slunečnice, tak to může být i nejrůznější zrní, ale třeba i vařená rýže, malé kousky čerstvého ovoce, jako jsou třeba jablka, případně malé oříšky.

V případě zbytků z kuchyně, rýže, ale třeba i lojové kůže, ptákům poskytujeme pouze kvalitní, čerstvé potraviny, v žádném případě nesmí být zkažené, připálené, nebo i různě ochucené či solené.

Průmyslově vyráběné tukové koule, stejně jako kousky loje věšíme raději do stinných míst, aby se na slunci neroztékaly a nežlukly.

Anketa

Přikrmujete ptáky na zimu?

Občas. Když si vzpomeneme…

Celkem
hlasovalo
191
čtenářů.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: [email protected]

 

Také přečtěte

Baví mě košilové šaty s límečkem a haleny vpředu kratší, říká návrhářka

Jak zvládáte práci a do toho starost o tři děti?Už když se holčičky narodily, rozdělila …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *