Web zprávy

Jeden z nejvzácnějších psů stále přežívá ve volné přírodě. Dingo pralesní je známý svým zpěvem | iROZHLAS

Zpívající pes z Nové Guineje navzdory obavám dál přežívá ve volné přírodě. Potvrzují to testy DNA provedené biologem z Oxfordské univerzity. Česky se tomuto druhu říká Dingo pralesní a vědec ho objevil na indonéské straně rozsáhlého ostrova. Jeden z nejvzácnějších psů světa je známý pro své unikátní vytí.Praha

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítDingo pralesní. V zajetí nebo jako domácí mazlíčci žije pouze něco přes 200 zvířat. | Zdroj: Wikimedia Commons

Jeho volání připomíná vlčí vytí, ale podle Zoologické zahrady v San Diegu se na sonogramu podobá spíš velrybám keporkakům. Někdo ho přirovnává k jódlování… a vědci dlouho věřili, že na Nové Guineji už ho v přírodě není možné slyšet.

Poslechněte si ukázku, jak dingo pralesní „zpívá“

Zvuky jsou unikátní pro jejich výšku i to, jak psi ve smečce kombinují tóny. Tohle je nahrávka domestikovaných zpívajících psů. Divoké jedince Dinga pralesního nikdo s jistotou neviděl od 70. let. V zajetí nebo jako domácí mazlíčci žije pouze něco přes 200 zvířat.

Před osmi lety se ale místnímu průvodci v Papui Nové Guiney podařilo jednoho Dinga vyfotografovat. Biolog a ochranář James McIntyre pak v roce 2018 strávil hluboko v horách ostrova jeden měsíc. A byl úspěšný. Podařilo se mu vyfotografovat celkem 15 zvířat.


Vyškovský zoopark přivezl psy dingo. Výběh pro ně začne stavět na podzim


Číst článek

Rozdíly od divokých psů, kteří utekli z vesnic, prokázaly testy DNA odebrané ze dvou chycených (a hned také puštěných) zvířat a jednoho mrtvého psa. Přírodní Dingo pralesní přežil a podle nálezů má mnohem bohatší genetickou výbavu.

Představit si ho můžete jako australského psa Dinga. Je hnědo zrzavý, má špičaté uši a huňatý ocas. Čumákem připomíná lišku. Podle některých vědců oslovených BBC je ukázkou, jak vypadal první, ne zcela domestikovaný pes, který doprovázel člověka.

Ladislav Novák

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Má pořádné zpoždění, ale nová šestková nokia se už rýsuje

Nokia model 6.2 představila v září 2019 na veletrhu IFA v Berlíně. I při velmi …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *