Jediná žena zabila 20+ teroristů a zachránila tak izraelskou osadu


NÁZOR: Mnoho izraelských vojáků i civilistů bylo nepřipravených, což Hamásu umožnilo zasadit tvrdou ránu. Některé oblasti se však s útokem teroristů vypořádaly.

Když zaútočili teroristé Hamásu 7. října 2023 přes hranici z pásma Gazy na Izrael, nachytali většinu Izraelců v nedbalkách, a to včetně mnoha vojenských jednotek. V Izraeli byl zrovna svátek a útok nikdo nečekal. Útočníci tak pronikli nejen na vojenská stanoviště, ale i do měst a kibuců, kde rozpoutali krvavé peklo. Zabili přes 1 400 lidí, asi 240 unesli, a mnozí další Izraelci utrpěli těžká zranění. Na několika místech se však obyvatelé zmohli na odpor a útočníky úspěšně odrazili. Třena kibuc Nir Am vděčí za přežití Inbar Liebermanové.

Bezpečnostní týmy zcela selhaly

Lidé žijící v kibucech (zemědělská, ale také průmyslová osada v Izraeli, která hospodaří formou kolektivního vlastnictví) nedaleko Gazy si byli vždy vědomi nebezpečí nějakých útoků, pročež pro ně byly zřízeny lokální bezpečnostní týmy. Většina se ovšem spoléhala, že se teroristé nemohou dostat přes stanoviště armády, a nebyly proto nijak zvlášť připravené. Když proto vypukl útok Hamásu, většina členů buď spala nebo se je teroristům i díky zpravodajským informacím od jiných Palestinců podařilo dokonale zaskočit.

V kibucu Nir Am ovšem narazili na pohotovou pětadvacetiletou koordinátorku místního bezpečnostního týmu Inbar Liebermanovou, uvedl DailyMail. Ta nezaváhala a spolu s 12členným týmem na ně byla dokonale připravena. Během 4hodinové bitvy, kterou pak skupina s teroristy svedla, jich přes 20 zabila. Jenom rukou Liebermanové prý zahynulo celkem 5 útočníků, a na rozdíl od jiných kibuců v okolí zůstal ten její nedotčen a lidé v něm útok přežili.

Teroristé neměli nejmenší šanci

Hlavní devizou mladé izraelské hrdinky byla skutečnost, že nezmatkovala a byla rychlá. Když 7. října zaslechla střelbu, uvědomila si, že jde o něco jiného než o obvyklé raketové útoky, a okamžitě proto zburcovala ostatní členy bezpečnostního týmu, otevřela zbrojnici a vydala jim zbraně s dostatkem munice. Tým potom rozmístila na strategická místa kibucu a čekala na útok. Když začal, neměli teroristé proti připravené obraně šanci.

Následky izraelského útoku na Gazu

Příběh pětadvacetileté ženy, která se zachovala mnohem pohotověji než mnozí vycvičení profesionální vojáci, má v Izraeli veliký dosah, i když i ona má za sebou službu v izraelské armádě. Mnoho lidí volá po tom, aby po skončení války dostala nějaké vysoké vyznamenání, neboť zachránila mnoho životů. Izraelská armáda v současnosti postupně obsazuje Gazu a snaží se zlikvidovat co nejvíce členů Hamásu a osvobodit unesená rukojmí.

Reportáž o Inbar Liebermanové