Web zprávy

Jedna z tváří běloruské opozice Kalesnikavová byla zadržena

Tři členové běloruské opozice včetně Maryje Kalesnikavové prošli v noci na dnešek kontrolou na ukrajinské hranici. Ti tvrdí zástupce běloruského státního výboru pro ochranu hranice Anton Byčkovski, jehož citovala agentura TASS. Běloruská tisková agentura Belta ovšem uvádí, že Kalesnikavová byla na hranici zadržena. Jiné zdroje uvádějí, že byla zadržena v Minsku.

Kolem osudu Kalesnikavové, která je členkou vedení koordinační rady běloruské opozice, panují nejasnosti. Byčkoviskij prohlásil, že všichni byli viděni při přejezdu hranice na přechodu Aleksandrovka. Podle svědků byla zadržena v pondělí nikoliv na hranicích, ale v Minsku.

Server tut.by s odvoláním na svědka napsal, že ji neznámí lidé odvezli v dodávce pryč. Rada později oznámila, že telefonicky je nedostupná nejen ona, ale také další dva členové, a že o ní nemají žádné informace.

VIDEOGRAFIKA: Bělorusko za Lukašenka. Je na tom lépe než Ukrajina, za Pobaltím dost zaostává

Byčkovski ve své informaci o trojici na hranici jmenoval kromě Kalesnikavové ještě Antona Rodněnkova a Ivana Kravcova. Podle agentury Interfax, která se odvolává na informace z opozičních kruhů, se trojice Bělorusko nechystala opouštět.

Kalesnikavová patří k organizátorům protestů, které Bělorusové pořádají od srpnových prezidentských voleb proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. V neděli se v Minsku sešel stotisícový dav lidí a policie zadržela přes 600 z nich. Úřady po volbách 9. srpna prohlásily za vítěze Lukašenka, ale opozice výsledek považuje za zmanipulovaný. Lidé proto už týdny protestují nejen v Minsku, ale také v dalších městech, čelí přitom tvrdým zákrokům bezpečnostních sil.

Romancov: Když Rusové udrží nervy, mohou být za zachránce Běloruska oni. Poučili se z KrymuTaké přečtěte

Audiokniha Jakobín: dramatizace Dvořákovy slavné opery zdarma

Antonín Dvořák: Jakobín | foto: Radioteka Kdo je to jakobín? A proč se tak říká i …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *