Web zprávy

Jel jsem na Tchaj-wan, aby si Češi narovnali záda, zhodnotil cestu Vystrčil


„Chtěl bych poděkovat všem, kteří nám drželi palce a věřili v to, že naše mise bude úspěšná, což se také stalo. Jsem velmi rád, že jsme tu cestu realizovali a velmi si vážím podpory, které se nám od všech, i mimo Českou republiku, dostalo,“ uvedl Vystrčil na tiskové konferenci. 

Vystrčilův přílet z Tchaj-wanu: přísně střežené letiště i skandující dav

Delegace do Tchaj-wanu podle něj měla tři hlavní úkoly. Navázání hospodářských vztahů, vědeckovýzkumných kontaktů a dále ukázat, že je Česká republika suverénní a samostatnou zemí. 

„Co se týká jakéhosi návratu charakteru či narovnání páteře České republiky, to znamená důkazu toho, že je suverénní a samostatnou zemí, to si myslím, že rovněž rezonovalo mezi českými obyvateli. Dostávali jsme velké množství podpůrných e-mailů a – řekněme – i vyznání z pocitu hrdosti, že jsme návštěvu tímto způsobem realizovali.“

Třetím úkolem bylo navázat spolupráci demokratických zemí. „Já jsem s návštěvou spokojený,“ uvedl Vystrčil. „Jsem spokojený i s tvrzeními, kterých se nám dostalo ze strany jak velkých tchajwanských firem, tak těch malých, a politické reprezentace. Těším se, že poté, co skončí covidová epidemie, se dočkáme například i přímého spojení Tchaj-pej – Praha.“

Vystrčil s ministry projedná přínos návštěvy

Šéf Senátu také uvedl, že se společně s dalšími členy senátní části delegace dohodli, že si promluví s ministry a premiérem Andrejem Babiše. „Musíme jim ještě znovu vysvětlit, jak obrovský potenciál přivážíme. To uděláme a pak uvidíme, zda budou ochotni se proinvestovat z krize, i s pomocí tchajwanských investic,“ řekl Vystrčil.

Další nejvyšší ústavní činitelé Vystrčilovi cestu na Tchaj-wan už dříve nedoporučili. Tvrdě ji kritizovala Čína, která Tchaj-wan považuje za svou odštěpeneckou provincii. Vystrčila se naopak zastaly Německo, Francie či Slovensko.

Následně Vystrčil reagoval také na kritiku ze strany KSČM. „To je velmi jednoduché, je to Komunistická strana Čech, Moravy a Slezska, která dnes drží u moci tuto vládu a je v jejích možnostech kdykoliv vládnutí této vlády ukončit. Mají to ve svých rukách,“ podotkl Vystrčil. 

Pražský primátor Zdeněk Hřib na tiskové konferenci informoval o dohodnutých kulturních výměnách mezi českou metropolí a Tchaj-pejí. Příští rok tam v rámci koncertního turné vystoupí Pražská filharmonie. Primátor chce také do země vypravit výstavu uměleckých děl Alfonse Muchy a umělců, kteří se jím inspirovali. „Viděli jsme i pár luskounů, kteří budou dopraveni do Prahy,“ připomněl Hřib. 

Čeští podnikatelé, kteří byli součásti delegace, absolvovali na Tchaj-wanu podle předsedy Česko-tchajwanské obchodní komory Pavla Diviše kolem 280 schůzek s tamními protějšky. „Nejeli jsme si tam pro sliby, ale pro příležitosti. Slib nám nepomůže. Teď je na českém byznysu, abychom příležitosti zpracovali a přínos z nich udělali,“ řekl novinářům.

Vystrčila přivítali příznivci

Na tiskové konferenci ke zhodnocení tchajwanské mise vystoupili i další členové delegace z řad senátorů. Česko a Tchaj-wan by mohly spolupracovat například v kybernetické bezpečnosti i v boji proti koronaviru. Ve hře je i zřízení přímé letecké linky mezi Prahou a Tchaj-pejí, působení v Česku zvažuje i jedna z tchajwanských bank. Mluvilo se o výměně studentů i o další spolupráci v akademické sféře.

Vystrčil i další členové delegace se vrátili zpět do Česká v sobotu dopoledne. Lidé, kteří přišli přivítat šéfa horní komory Parlamentu, měli transparenty s nápisy „Děkujeme“ a „My jsme Tchajwanci“. Někteří drželi vlajky ČR a EU. Vystrčil jim řekl, že jel na Tchaj-wan kvůli tomu, aby si Češi narovnali záda a aby bylo vidět, že jim nejde jen o žaludky.

Čínský ministr zahraničí Wang I pohrozil předsedovi české horní komory, že za misi zaplatí vysokou cenu. Proti výroku se ohradila česká diplomacie i evropští představitelé.

Senátní delegaci na Tchaj-wan doprovázeli zástupci 36 českých firem, které jsou zaměřené především na moderní a pokročilé technologie. Česko a Tchaj-wan by mohly spolupracovat například v kybernetické bezpečnosti i v boji proti koronaviru. Ve hře je i zřízení přímé letecké linky mezi Prahou a Tchaj-pejí, působení v Česku zvažuje i jedna z tchajwanských bank nebo Tchajwanská asociace výrobců elektroniky.

Také přečtěte

Sever republiky zasype sníh, varovali meteorologové

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí varoval před sněžením, které zasáhne oblasti na severu republiky. V úterý …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *