Web zprávy

Jiří Menzel zemřel: Reakce slavných, drsná slova Stracha

„Zemřel Jiří Menzel. Děkuji mu za všechno, co pro nás udělal. Sbohem, pane!,“ napsal na Twitter režisér Jan Hřebejk a dodal společnou fotku se slovy díků. 

Mnoho kondolencí se objevilo přímo pod facebookovým a instagramovým příspěvkem, kterým Olga Menzelová odchod svého manžela oznámila veřejnostli. „Olinko, upřímnou soustrast vám všem, držte se,“ napsala Nora Fridrichová. 

„Jirka včera umřel,“ napsala ve smutku na své instastories herečka Dagmar Havlová Veškrnová a poslala polibek do nebe. Zvláštní fotku cihlově červených dlaždic sdílela Dagmar hned dvakrát. Reagují na ni Ester Geislerová, Monika Absolonová, Miro Žbirka, Chantal Poullain či Míša Kuklová.

„Oli, upřímnou soustrast. Jsem s tebou,“ sdílí slova podpory Olze zpěvačka Marta Jandová. 

Hodně drsně a svérázně zní reakce režiséra Jiřího Stracha. „Zemřel Jiří Menzel. Naše zpupná generace ho vyštípala z místa vedoucího katedry režie FAMU. Nikdo neměl koule se ho tehdy zastat, včetně mě. Vyčítám si dodnes, že jsem mlčel. Odpusťte nám, Jirko, jsme jen hovna u cesty,“ uvedl na svém twitterovém účtu. 

Scénáristka Tereza Brdečková, která s ním natáčela jeho poslední film, vděčně promluvila o jeho posledních letech života: „Poslední chvíle strávil v milující rodině. Ta rodina, kterou s Olgou vytvořil byla velice krásná,“ řekla pro Českou televizi.

Několik fotografií s Jiřím Menzelem zveřejnil také divadelní principál Jan Hrušínský. Nejdojemnější je snímek mladého Menzela s Rudolfem Hrušínským starším. 

Zemřel Jiří Menzel

Jak Menzel (†82) vzpomínal na Rudolfa Hrušínského: Bez něj jsem už nechtěl točit! Mirka Dvořáková, Jan Jedlička

„… A když ta holka chce tu jedinečnou vyhlídku okýnkem na hrad vidět, musí na tu postel.“ Tahle architektonická vychytávka a úžasná domácí knihovna. Zázemí výjimečných filmů a divadelních představení, které zůstanou. Jiří Menzel byl výjimečný. Hodně síly Olze a všem blízkým, napsal na Twitter komentátor Robert Záruba. 

„Děkujeme Jiřímu za jeho režie, které u nás vytvořil, jeho herecké výkony a především jeho přátelství ❤️ Pokládal s námi základní kámen divadla, byl s námi a skrze reprízy her s námi stále bude! Přijměte prosím za celé Divadlo Bez zábradlí upřímnou soustrast,“ uvedlo divadlo na instagramu.

„Tohle je mi líto a je to strašně smutná zpráva… Přál bych si, abyste dal točil tak krásný filmy u kterejch se brečí I směje, abyste tady byl dal, a Vaši moudrostí a tím Vaším vlidnym bojácným úsměvem ukazoval i mým dětem pekny i pokazeny záběry světa… Tohle „Stop“ je strašně smutné poslední... Šťastnéj let a dekuju za všechnu tu filmovou nádheru, ve který tu s nama na vždycky zůstanete… Upřímnou soustrast všem pozustalym… #RIP,“ napsal k fotografii mladého Menzela Aleš Háma. 

„Děkujeme za krásné filmy,“ poslal vzkaz a přidal fotku moderátor Honza Musil. 

„Jiří Menzel a Olga Menzelova se brali v roce 2004, oddával jsem je. Od r. 2016 jsem byl ve Švédsku, Jiří mi přišel před odjezdem na rozlučku a pak jsme ještě domlouvali jeho retrospektivu ve Stockholmu. Jenže od roku 2017 bojoval o život a o zdraví… Navštívil jsem ho potom při svých občasných cestách do ČR dvakrát, jednou v pečovatelském domě, jednou doma v jeho pražském bytě. Teď mě mrzí, že to nebylo častěji. Jsem ale moc rád, že měl vedle sebe Olgu, která se o něj starala,“ zavzpomínal diplomat a historik Jiří Šitler.

Jiří Menzel a Jiří Šitler

„Sbohem do nebe, milovanému herci a režisérovi,“ napsala pod společnou fotku Veronika Žilková.

Jiří Menzel a Veronika Žilková

Menzel šokoval: Cenzura! Ale braku!

„V devadesátých letech propuklo nadšení z nabyté svobody a byl to právě Jiří Menzel, který se odvážil vyslovit myšlenku, že by jistá míra cenzury měla být zachována. Strhla se na něho velká vlna nevole, protože jen málokdo pochopil, že pan režisér měl na mysli zejména cenzuru vkusu. Moc dobře totiž věděl, že se vedle kvalitních filmů přiřítí na náš právě uvolněný trh i naprostý brak, což se vzápětí stalo. Měl jsem ho rád a vážil jsem si ho právě proto, že dokázal být svůj, okolnostem navzdory. Jednou řekl, že by chtěl točit slušné filmy, jaké točil Martin Frič. Točil je takové, byl v nich humor, chytrost, laskavost a radost ze hry. A nikdy se na diváka nevytahoval. Slušný člověk, velký profesionál a básník filmu. Když se dívám na jakýkoliv z jeho filmů, vždycky nabydu dojem, že život je v podstatě dobrý. A za to mu velký dík!“ promluvil pro Blesk.cz režisér Zdeněk Zelenka. 

Zemřel režisér Jiří Menzel

Dojemná slova Olgy, kterými oznámila úmrtí manžela 

Jiřinko náš milovaný, nejstatečnější ze všech statečných. Včera večer doma v našich náručích tvoje tělo opustilo náš pozemský svět. Bylo nám velkou ctí, že jsme tě mohly doprovodit na tvojí poslední cestě. Tvoje láska ke mně a našim holkám byla láskou, která si neklade podmínek. 1 list Korintským 13:1-8 „Kdybych mluvil jazyky lidskými i andělskými, ale lásku bych neměl, jsem jenom dunící kov a znějící zvon. Kdybych měl dar proroctví, rozuměl všem tajemstvím a obsáhl všecko poznání, ano kdybych měl tak velikou víru, že bych hory přenášel, ale lásku bych neměl, nic nejsem. A kdybych rozdal všecko, co mám, ano kdybych vydal sám sebe k upálení, ale lásku bych neměl, nic mi to neprospěje. Láska je trpělivá, laskavá, nezávidí, láska se nevychloubá a není domýšlivá. Láska nejedná nečestně, nehledá svůj prospěch, nedá se vydráždit, nepočítá křivdy. Nemá radost ze špatnosti, ale vždycky se raduje z pravdy. Ať se děje cokoliv, láska vydrží, láska věří, láska má naději, láska vytrvá. Láska nikdy nezanikne.“

Jiřinko, děkuju za každý den, který jsem mohla být s tebou. Bylo to výjimečné. Děkuju i za ty těžké poslední 3 roky. Stále jsi mi pomáhal. Svou statečností, chutí, neobyčejnou vůlí do života a humorem. Přeju ti hezkej obláček, jaks ty sám říkával… Smrtí nic nekončí a věřím, že se setkáme, ať už v jakékoliv podobě. Protože není možné, aby to tak nebylo. Hladím tě a milujeme tě z celého srdce navěky. Tvoje holky. Olinka, Anička, Evička

Všechny bytosti a všechny vaše činy jsou tu, protože jste je svolali. Je jen na vás jak s nimi naložíte. Vzpomínky už nám nikdo nevezme.

Jiří Menzel sahal Gábině hluboko do zadního výstřihu. Zkoumal, zda má kalhotky, a při té příležitosti jí sahal na zadek.Také přečtěte

Blesk Podcast: 71 let od vraždy Josefa Toufara. Komunisté natočili jeho umírání

Ke kněžskému stavu vedla pro Josefa Toufara dlouhá cesta. Narodil se totiž 14. července 1902 …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště