Web zprávy

Johnson & Johnson zaplatí 3 miliardy. Jeho dětský pudr prý obsahuje azbest

Johnson & Johnson podle britského Daily Mailu čelí celkem více než 19 tisícům soudních sporů. Spotřebitelé a pozůstalí si stěžují, že dětský pudr vyráběný na bázi mastku způsobuje kvůli kontaminaci azbestem (známý karcinogen) rakovinu.

V některých případech jsme se rozhodli spory urovnat, ale ohledně bezpečnosti našich produktů si stojíme za svým.

Miliardové vyrovnání je prvním výsledkem soudních sporů, které trvají už čtyři roky, uvedla agentura Bloomberg.

Společnost odmítla zprávu jakkoli komentovat, nicméně zopakovala, že mastek, který v pudrech užívá, je bezpečný a azbest neobsahuje. „V některých případech jsme se rozhodli spory urovnat, ale ohledně bezpečnosti našich produktů si stojíme za svým,“ stojí ve vyjádření společnosti.

Nebezpečí mastku v pudru
Mastek se často těží na stejném místě jako azbest, o kterém je známo, že způsobuje onemocnění plic. Nekontaminovaný mastek je zcela bezpečný, ale pokud obsahuje stopy azbestu, existuje riziko, že by mohl být zdraví škodlivý. Až osm z deseti lidí, kteří trpí rakovinou plic, bylo vystaveno azbestu. Mohli vdechnout jeho vlákna, která se dostala až k plicím. Tam mohou způsobit zánět, zjizvení či poškození DNA buněk. Při požití pak mohou putovat až do výstelky břišní dutiny, kde mohou způsobit mezoteliom (rakovinu plic).

Své výrobky z mastku přestala Johnson & Johnson v květnu prodávat ve Spojených státech a Kanadě, kde společnost nahradila mastek kukuřičným škrobem.

V roce 2018 agentura Reuters ve své investigativní reportáži odhalila, že společnost Johnson & Johnson po celá desetiletí věděla o přítomnosti azbestu ve svých mastkových výrobcích. První zmínka o tom je v dokumentech z roku 1957, uvedla agentura.

I na základě tohoto zjištění vyhrál v témže roce advokát Mark Lanier soudní spor proti společnosti. Soud mu přiřkl po odvolání 2,1 miliardy dolarů (zhruba 48 miliard korun).

Také přečtěte

Balony internet šířit nebudou. Alphabet končí s projektem Loon

Loon vznikl v roce 2011. V roce 2019 měl 200 zaměstnanců. Alphabet doufal, že balony …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *