Web zprávy

Jsem vysoce morální člověk, nelžu, nekradu, řekl Babiš týdeníku Der Spiegel


„Česká republika je vzorem pro budoucnost. Přichází k nám mnoho cizinců z Francie i odjinud,“ řekl Babiš v rozhovoru pro prestižní německý časopis Der Spiegel. V úterý rozhovor zveřejnila anglická mutace časopisu.

Babiš se z technokrata proměnil v Otce země, napsal saský list

Česko, které podle Babiše před druhou světovou válkou patřilo k nejvíce industrializovaným zemím světa, chce opět patřit „mezi nejlepší“. Vést by se podle předsedy vlády mělo „jako rodinná firma“.

Českého premiéra německý časopis čtenářům představuje jako člověka, který „většinu svého života strávil prací na tom, aby se stal miliardářem“. Rozhovor s ním podle redaktora nezačal příliš dobře. Babiš si totiž vytiskl seznam článků otištěných v časopisu a redaktora obvinil, že o něm Der Spiegel lže.

Jsem proevropský, kritizuji jen něco

Český premiér v rozhovoru připustil, že Česko patří k nejvíce euroskeptickým zemím EU. „Ale zlepší se to. Částečně i díky mně. Jsem proevropský a kritizuji jen určité aspekty,“ řekl.

EU by se podle Babiše měla vrátit ke svým kořenům, zredukovat byrokracii a také přestat hovořit o příkopu mezi Západem a Východem. Více by se mělo mluvit o bezpečnostní spolupráci. „Evropa by měla přijít s vlastními nápady a převzít vlastní odpovědnost,“ řekl Babiš.

V rozhovoru znovu odmítl migrační kvóty, zdůraznil solidaritu Česka v migrační otázce a navrhl zřízení jakéhosi imigračního místa, které by fungovalo jako kdysi záchytný ostrov Ellis Island v New Yorku, kam přijížděli imigranti z Evropy.

Nepiju a nemám milenku

Der Spiegel připomíná, že je Babiš „v Bruselu kontroverzní postavou kvůli svým podnikatelským zájmům“. Český premiér označil za „nestydatost“, že se auditní služba Evropské komise vložila do jeho údajného střetu zájmů a „dovolila si komentovat a interpretovat české právo“. Protivládní protesty ze závěru loňského roku označil za dílo opozice. „Nemá to pro mě žádný důsledek,“ řekl.

Sám sebe Babiš v rozhovoru označil za člověka vysokého morálního kreditu. „Nelžu ani nekradu. Příliš nepiju a nemám milenku,“ řekl v reakci na dotaz, kolik toho zbývá v české politice z morálního odkazu bývalého prezidenta Václava Havla.

Ve vztahu k Číně se podle Babiše ani po návštěvě předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu nic nemění. Vystrčilova návštěva ostrova, který Čína považuje za odpadlickou provincii, má podle premiéra „spíše co do činění s domácí politikou, s lákáním voličů“. Vztahy Česka s Ruskem naopak podle něj „nejsou ideální“.

Také přečtěte

Výpadek napájení zastavil vlaky mezi Smíchovem a Dobřichovicemi. Zatím není jasné, kdy se znovu rozjedou

Výpadek napájení v úterý dopoledne zastavil vlaky na hlavní trati na Plzeň mezi pražským Smíchovem …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *