Web zprávy

Kalifornie zakáže prodej nových aut na benzin a diesel o pět let dříve

Prodej nových benzinových vozů tak v Kalifornii zřejmě skončí dříve, než se čekalo – dosud se hovořilo o roku 2040. Benzinové vozy mají být postupně nahrazovány mimo jiné elektromobily. Symbolicky právě na kapotě prototypu elektrického Fordu Mustang Mach-E Newsom nařízení podepsal.

„Jedná se o zatím nejvýznamnější krok amerického státu, jehož cílem je ukončit používání spalovacích motorů. Je v rozporu s profosilní politikou prezidenta Donalda Trumpa,“ píše Reuters.

Kalifornie, která se podílí na všech prodejích automobilů v USA asi jedenácti procenty, už dříve ustanovila cíl snížit emise skleníkových plynů do roku 2050 o osmdesát procent oproti roku 1990. Postupný zákaz prodeje nových aut se spalovacími motory přišel i proto, že emise z oblasti dopravy v posledních letech narostly.

Nový elektromobil Škoda Enyaq odstartuje novou éru, ale finančně se nevyplatí, říká odborník Šprincl

Newsom argumentuje také tím, že rozhodnutí představuje ekonomickou příležitost, která vytvoří nová pracovní místa a podpoří americké automobilky. „Jste-li americkým výrobcem, jak můžete být globálním konkurentem, aniž byste v daném byznysu podnikal? Aniž byste posouval hranice inovací?“ prohlásil Newsom.

Naopak mluvčí Bílého Domu Judd Deere nazval rozhodnutí Kalifornie alarmujícím a řekl, že zničí pracovní místa a zvýší náklady spotřebitelů. „Prezident Trump toto zastávat nebude,“ sdělil Deere.

Kalifornie se tak připojila k patnáctce zemí s obdobným závazkem, připomněla Reuters. Na auta bez spalovacích motorů se rozhodla přejít Čína, Francie či Norsko.

Volkswagen těžce nese úspěchy Škody, Maier byl trnem v oku, říká automobilový novinář ŠprinclTaké přečtěte

Koronavirus ONLINE: Přes 21 tisíc mrtvých v ČR. Nemocnice hledají posily, nastoupí i studenti?

V Česku za středu přibylo 15 088 případů případů nákazy. Zemřelo již přes 21 tisíc …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště