Web zprávy

Kamení a barikády. Demonstranti v Lipsku žádali osvobození od kapitalismu


„Bezprostředně poté, co se dal pochod do pohybu, přilétly na strážníky a okolní budovy z davu účastníků kameny, zapalovala se i pyrotechnika,“ řekla mluvčí místní policie Mandy Heimannová s tím, že kvůli „nepřátelské situaci“ se policie rozhodla akci ukončit. Potyčky tím ale podle agentury DPA neskončily a strážníci v ulicích honili účastníky rozpuštěného shromáždění.

Několik desítek osob bylo zatčeno, z nichž patnáct bude čelit trestnímu stíhání. Dva strážníci byli zraněni a zapálen byl jeden z jejich vozů. Pilota vrtulníku, který kroužil nad místem manifestace, demonstranti oslepovali laserovými ukazovátky.

Podle policie se na začátku demonstrace shromáždilo na 500 lidí, jejich konečný počet však Heimannová nesdělila. Po půlnoci se na místě zdržovalo stále kolem 150 osob, z nichž některé posprejovaly projíždějící tramvaj, stavěly barikády a zapalovaly popelnice. Škody police dosud nevyčíslila.

Povstání koronaskeptiků. Němce vystrašil útok radikálů na Reichstag

Násilí poznamenalo rovněž protesty, které se v největším saském městě odehrály ve čtvrtek a v pátek. V obou případech byli napadeni policisté, devět z nich utrpělo lehká zranění. Podle šéfa lipské policie Torstena Schultzeho byli útočníci levicoví extremisté. Protesty se očekávají i v neděli.

Spouštěčem demonstrací byla akce squaterů, kteří obsadili několik domů, jež policie následně silou vyklidila. Aktivisté z levicově alternativní čtvrti Connewitz poté vyzvali k demonstraci na podporu squatingu, osvobození od kapitalismu a proti takzvané gentrifikaci – vytlačování méně movitých lidí z původního místa bydliště vlivem rostoucích cen nemovitostí.

Také přečtěte

Jaká poselství stojí za šaty Kamaly Harrisové a Jill Bidenové

  Ve středu 20. ledna 2021 se Kamala Harrisová stala oficiálně první viceprezidentkou v amerických …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *