Web zprávy

Kanada: Místo nepříjemných stěrů kloktání. Lékaři ukázali nový způsob testování dětí a náctiletých

„Jedná se o jeden z prvních testů tohoto typu na světě,“ pochlubili se kanadští lékaři. Díky nim děti nebudou muset absolvovat nepříjemný výtěr při testech na koronavirus. Průkopnicí tohoto testu je doktorka a šéfka resortu zdravotnictví v Britské Kolumbii Bonnie Henryová. Podle kanadského Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí je nová metoda stejně spolehlivá jako nosní stěr. Její výhodou je, že se snadněji provádí u dětí.

Ministr Vojtěch rezignoval. Chce vytvořit prostor pro řešení koronakrize

Henryová s oznámením změny v testování přišla ve chvíli, kdy roste o testy zájem. Také v Kanadě totiž rapidně přibývá nakažených. Tamní experti se v současné době zabývají rolí dětí v šíření koronaviru, už několik výzkumů ukázalo, že děti jsou velmi infekční, i když mají jen mírné příznaky nebo jsou asymptomatické.

Expertka: Ztrácíme kontrolu

„Toto je nová metoda, kdy dítě vykloktá malé množství fyziologického roztoku, tedy sterilizované vody. Poválí ji v ústech ze strany na stranu a pak ji vyplivne do zkumavky. To je velice snadná metoda, jak získat od dětí a dospívajících vzorek pro testování na koronavirus,“ vysvětlila Henryová. Dodala, že zatím bude metoda uplatněna pouze u dětí, lékaři ale doufají, že ji brzy budou moct aplikovat i u dospělých.

Práci ulehčí i to, že takový to test nemusejí provádět zdravotníci, experti očekávají, že počet testů díky tomu rychle stoupne. Kanada jako další země v posledních dnech čelí nárůstu nových případů, za posledních 24 hodin zaznamenali 875 dalších nakažených. „Zvyšující se počty značí růst epidemie,“ potvrdila šéfka kanadského zdravotnictví Theresa Tamová. „Nasvědčuje to tomu, že se blížíme do situace, kdy nad šířením koronaviru ztratíme kontrolu,“ připustila.

Covid? Jižní Moravu trápí víc svrab, chřipka a černý kašel, ukazují čísla

Razie proti mladým

„Další indikátory, které sledujeme, jsou počty hospitalizovaných, plus nakažení, kteří vyžadují hospitalizaci na jednotce intenzivní péče. Zatím jsou oba tyto počty nízké,“ objasnila Tamová. Kanadským regionálním lídrům dochází trpělivost s mladými lidmi, kteří porušují přijaté restrikce a scházejí se v barech, restauracích, parcích, plážích nebo u sebe doma.

„Každý den jsou zveřejňovány snímky z barů, přeplněných parketů z tanečních klubů a podobné záběry,“ upozornila quebecká ministryně veřejné bezpečnosti Genevieve Guilbaultová. Policie v provincii Québec o víkendu provedla operaci, během níž se strážníci zastavili ve více než tisíci barů a restaurací, aby zkontrolovali, zda hosté dodržují opatření.Také přečtěte

Podívejte se na okamžiky štěstí. Do tváří oceněných filmařů

Součástí 28. ročníku Českých lvů je také výstava fotografií Lenky Hatašové. K vidění je na pražském …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště