Web zprávy

Kandidatura Mikuláše Mináře: Opozice jí nerozumí a kritizuje ji

Jinak politicky ospalý den v pondělí narušila zpráva, která překvapila nejen členy parlamentu. Minář oznámil, že rezignoval na post předsedy spolku Milion chvilek pro demokracii a vydává se na politickou dráhu. Aktivista to sdělil serverům iHned a DeníkN s tím, že definitivní rozhodnutí o jeho politickém angažmá padne za několik dní.

Spolek přitom opakovaně na svých demonstracích prohlašoval, že nejde o politické uskupení a ani takové ambice nemá. Minář v neděli uvedl, že to je právě ten důvod, proč odchází – chce, aby Milion chvilek i nadále bylo nadstranickou občanskou aktivitou.

Opozice: Bude dál štěpit

Část politiků je však přesvědčena, že celý duch spolku se tímto krokem politizuje. A nejkritičtěji komentují fakt, že během demonstrací opakovaně padaly výzvy k větší spolupráci opozičních stran a přitom přední člen chce založit vlastní politické hnutí, které bude konkurovat zavedeným opozičním partajím.  

„Vyvolal naději na změnu. Vyzýval, aby strany netříštily síly. Teď s poslancem KDU-ČSL zakládá další pražskou stranu… co roztříští síly. Andrej Babiš dnes bude slavit,“ hodnotil zprávu místopředseda STAN Petr Gazdík. Reagoval tím i na fakt, že Minář ve svém oznámení zmínil, že se radí mimo jiné se starostou Prahy 7 a lídrem uskupení Praha sobě Janem Čižinským.

Aktivista Minář odchází od „chvilkařů“. Chce založit hnutí a kandidovat ve volbách

Podobně hovoří Gazdíkova stranická kolegyně Věra Kovářová. „Spojuji, spojuji a najednou koukám, že štěpím, štěpím,“ uvedla k plánované kandidatuře Mináře.

Stejná slova zaznívají i z KDU-ČSL. „Je velmi zvláštní, když někdo, kdo volá po sjednocování a větší spolupráci, nakonec tuto výzvu přetaví a pojme tak, že svým krokem dělá pravý opak. Těžko tomu původnímu úmyslu pak věřit,“ sdělil šéf lidovců Marian Jurečka.

A kritický je i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Milion chvilek by si měli uvědomit, co chtějí. Pokud je to snaha porazit Babiše, tak upřímně nechápu snahu založit nějaké nové hnutí. Tím mu naopak pomohou a rozbijí snahu opozice sjednotit se a změnit zde současnou vládu. Osobní ambice každého z nás by měly jít stranou,“ míní europoslanec.

Komentář si neodpustil ani šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „To je velmi inspirativní úvaha. Po odchodu ze Sněmovny bych mohl založit úplně novou občanskou iniciativu ‚Deset milionů chvilek pro demokracii‘ a oslovit tak všechny, kterým jeden milion připadá málo,“ napsal na twitteru s odkazem na oznámení.

Nechápe ani řada politologů

Názory politologů se do jisté míry shodují s opozicí. Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu v Praze řekl, že ho informace o zakládání nového hnutí vyděsila. „Odpůrci Babišova a Zemanova stylu i obsahu vládnutí nemají problém s tím, že by si nemohli vybrat v důsledku malé nabídky. Právě naopak,“ poznamenal. Opozice je podle něj natolik roztříštěná, že to volbu voličů komplikuje. „Zakládat nový subjekt považuji za špatný nápad, který prospěje jedinému člověku – Babišovi,“ poznamenal. Minářovi proto doporučil, aby se přidal k některé již existující straně nebo hnutí.

Petr Just z Metropolitní univerzity v Praze Minářovu motivaci chápe, domnívá se ale, že jím založený nový subjekt se bude prát o hlasy se stávajícími opozičními stranami. Podotkl, že Minář sice tvrdí, že chce oslovit voliče nové, dosavadní nevoliče či stávající voliče koaličních stran, neřekl ale zatím, jak to chce udělat. Minář podle něj hovoří o tom, že ze sociologických sond, které má k dispozici, má 20 procent voličů ANO pozitivní či neutrální vztah k Milionu chvilek.

Vondra otočil a rýpe do „chvilkařů“, přisadil si i Kalousek. Politolog vidí jasný cíl

„I kdyby se mu podařilo všechny tyto hlasy ‚přetáhnout‘ od ANO, k čemuž ale nemusí vůbec dojít, anebo ne v takovém objemu, bude to znamenat nějakých pět až šest procent. O zbytek by si konkuroval s ostatními opozičními stranami,“ myslí si Just. Upozornil, že zatím ale není jasné, čím se chystá oslovit dosavadní nevoliče, což jakékoli odhady výrazně omezuje.

Pokud podle Lubomíra Kopečka z Masarykovy univerzity v Brně Minář založí vlastní formaci, půjde o krok ke tříštění opozice, která je již dnes značně rozdělená.

Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy považuje Minářovo rozhodnutí za logický krok. „Milion chvilek pro demokracii nemůže demonstrovat čili jeho potenciál pohřbila pandemie,“ podotkl. Zároveň podle něj Minář dlouhodobě kritizoval i opoziční strany, že nemají vize a nedokážou pořádně spolupracovat. „Takže se do toho musí pustit sám. Reálně ale hrozí, že opozici ještě více rozdrobí,“ uvedl.

Je to risk, uznává aktivista

Minář své myšlenkové pochody rozvedl v pondělí na facebooku. „Jsem přesvědčen, že jedinou cestou k rozpohybování současné mizerné a zablokované situace, je vytvořit nové politické hnutí, které dá dohromady ty nejskvělejší lidi této země ochotné převzít osobní odpovědnost a pokusit se proměnit Českou republiku k lepšímu,“ vysvětloval, proč se ke kroku odhodlal. „Pokud se má něco změnit, je naprosto nutné oslovit i tu část voličů, kterou současná opozice oslovit nedokáže,“ dodal aktivista.

Podle svých slov si uvědomuje, že je to velký risk, nicméně chce to alespoň zkusit, jelikož by si to jinak do konce života vyčítal. „Může to vypadat bláznivě a nepravděpodobně. Ale právě tak se někdy na počátku jeví přicházející zásadní společenské změny. A právě s tím už mám dobrou zkušenost,“ uvedl Minář.Také přečtěte

Pokrok v boji s covidem-19 v USA ohrožují nové mutace

Guvernér Texasu Greg Abbott ale následně oznámil, že od 10. března zruší celostátní povinnost nosit …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště