Tak velké množství pacientů s covid-19, kteří potřebují intenzivní péči, v českých nemocnicích ještě nebylo. Podle údajů ministerstva zdravotnictví jich bylo v pondělí 1329. Reálně jich je ale víc. Statistiky nezapočítávají ty, kteří se na ARO či jednotku intenzivní péče dostali kvůli komplikacím covid-19 dřív a stále tam zůstávají. Podle metodiky totiž po 20 dnech z covidové statistiky vypadávají.
„Narůstá neustále zejména počet pacientů vyžadujících intenzivní péči. 660 pacientů vyžaduje plicní ventilaci,“ řekl Černý na úvod. Velká část republiky se dostane v průběhu zhruba dvou týdnů na maximum poskytované péče.
„Kapacita intenzivní péče se blízí absolutnímu vyčerpání. Nelze udržet standardy. Systém jako celek se blíží svým limitům,“ řekl Černý s tím, že k naprostému vyčerpání dojde během dvou až tří týdnů.
Vše je podle Černého dáno mimojiné také nedostatkem personálu. „Začínáme mluvit také o zahraniční pomoci,“ neměcká nabídka se podle Černého týká umístění asi devíti pacientů. Po využití německých kapacit volá Karlovarský kraj už od ledna.

Přetížené nemocnice zatím situaci řešily převozem pacientů do jiných zařízení v Česku. Minulý týden tak desítka pacientů ze Sokolova strávila dlouhé hodiny převozem do Humpolce na jižní Moravě. Pacienty z Karlovarska přebíraly také nemocnice v Ústeckém kraji, ale už i tam je stop stav. Mezikrajová pomoc podle Černého i dál funguje.
Podle koordinátora intenzivní péče pro Prahu Tomáše Vymazala národní dispečink organizoval překlady už téměř 450 pacientů mezi nemocnicemi v krajích. „Na podzim bylo v nemocnicích 8000 nemocných. Teď máme 6500, ale dál to stoupá,“ řekl. V Praze bude podle něj volná kapacita intenzivní péče navýšena o dalších zhruba 50 lůžek.
Nastat může situace, kdy ovšem budou nemocnice plné v tu chvíli podle Kaloucha bude nutné zřídit pracoviště se zřízením mobilních týmů.
Jejich mobilizace je podle Richarda Smejkala, z Českého červeného kříže zhruba do 72 hodin. „Pilotně tento tým testujeme v Karlovarské nemocnici,“ dodal Smejkal.
Nemocnice musí podle Černého udržet kapacity pro všechny pacienty v akutním stavu. „Cílem je za všech okolností zajistit základní pomoc pacientům v akutním stavu a nedopustit, aby pacienti zemřeli bez pomoci na ulici,“ doplnil Černý.

