Web zprávy

Kapacita JIP se blíží vyčerpání. Náměstek Blatného zmínil umírání na ulicích

Tak velké množství pacientů s covid-19, kteří potřebují intenzivní péči, v českých nemocnicích ještě nebylo. Podle údajů ministerstva zdravotnictví jich bylo v pondělí 1329. Reálně jich je ale víc. Statistiky nezapočítávají ty, kteří se na ARO či jednotku intenzivní péče dostali kvůli komplikacím covid-19 dřív a stále tam zůstávají. Podle metodiky totiž po 20 dnech z covidové statistiky vypadávají. 

„Narůstá neustále zejména počet pacientů vyžadujících intenzivní péči. 660 pacientů vyžaduje plicní ventilaci,“ řekl Černý na úvod. Velká část republiky se dostane v průběhu zhruba dvou týdnů na maximum poskytované péče. 

„Kapacita intenzivní péče se blízí absolutnímu vyčerpání. Nelze udržet standardy. Systém jako celek se blíží svým limitům,“ řekl Černý s tím, že k naprostému vyčerpání dojde během dvou až tří týdnů.

Vše je podle Černého dáno mimojiné také nedostatkem personálu. „Začínáme mluvit také o zahraniční pomoci,“ neměcká nabídka se podle Černého týká umístění asi devíti pacientů. Po využití německých kapacit volá Karlovarský kraj už od ledna.

Koronavirus ONLINE: 19 537 mrtvých v ČR. A respirátory povinně od čtvrtka

Přetížené nemocnice zatím situaci řešily převozem pacientů do jiných zařízení v Česku. Minulý týden tak desítka pacientů ze Sokolova strávila dlouhé hodiny převozem do Humpolce na jižní Moravě. Pacienty z Karlovarska přebíraly také nemocnice v Ústeckém kraji, ale už i tam je stop stav. Mezikrajová pomoc podle Černého i dál funguje.

Podle koordinátora intenzivní péče pro Prahu Tomáše Vymazala národní dispečink organizoval překlady už téměř 450 pacientů mezi nemocnicemi v krajích. „Na podzim bylo v nemocnicích 8000 nemocných. Teď máme 6500, ale dál to stoupá,“ řekl. V Praze bude podle něj volná kapacita intenzivní péče navýšena o dalších zhruba 50 lůžek.

Nastat může situace, kdy ovšem budou nemocnice plné v tu chvíli podle Kaloucha bude nutné zřídit pracoviště se zřízením mobilních týmů.

Jejich mobilizace je podle Richarda Smejkala, z Českého červeného kříže zhruba do 72 hodin. „Pilotně tento tým testujeme v Karlovarské nemocnici,“ dodal Smejkal. 

Nemocnice musí podle Černého udržet kapacity pro všechny pacienty v akutním stavu. „Cílem je za všech okolností zajistit základní pomoc pacientům v akutním stavu a nedopustit, aby pacienti zemřeli bez pomoci na ulici,“ doplnil Černý.Také přečtěte

Po šesti letech v Českém poháru, basketbalistkám USK je letos liga málo

Po šesti letech budou basketbalistky USK Praha útočit na triumf v domácím poháru. Suverénky české …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště