Web zprávy

Kauze Stoka: Vybírali jsme v Brně 10 %, půlku dostával Švachula, řekl obžalovaný

Úplatek za získání zakázky byl většinou 10, někdy 12 procent,“ řekl podnikatel se syrskými kořeny.

Polovinu úplatků kasírovala podle El-T. údajná hlava zločinného spolčení, někdejší místostarosta a radní za ANO Jiří Švachula (54). „O druhou půlku jsem se dělil já s dalším obžalovaným Pavlem O.,“ přiznal El-T.

U Krajského soudu v Brně začal proces v tzv. Kauze Stoka. Kriminalisté obvinili 11 lidí, politiků i podnikatelů, z ovlivňování veřejných zakázek.

Švachula ale jakoukoliv vinu u soudu popřel. „Není ani pravda, že se tato skupina podílela na manipulaci veřejných zakázek na radnici Brno-střed. Po mém jmenování místostarostou mě kontaktoval pan El-T. Nabízel mně spolupráci v oblastech bezpečnosti a ochrany informací, získávání informací o politicích či lobbing pro ANO,“ sdělil již dříve hlavní obžalovaný Jiří Švachula. Hrozí 15 let vězení, pro Salmana El-T. žádá státní zástupce pět let kriminálu.

Zakázky za stamiliony

Žalobce olomouckého Vrchního státního zastupitelství Radek Mezlík poslal v první větvi kauza známé jako Stoka před trestní tribunál 11 lidí a dvě firmy. Obžaloba má 135 stran. Brněnská politicko-podnikatelská mafie měla podle obžaloby v letech 2014 až 2019 ovlivnit zakázky v hodnotě 328 287 537 korun.

Škody způsobené politicko-podnikatelským gangem Brna-střed pak dosahují závratných 49 324 877 korun.

Jiřího Švachulu, bývalého místostarostu Brno-střed, přivádí eskorta k soudu. Zpovídat se bude z obří korupce veřejných zakázek.Také přečtěte

V Číně rozšířili testy o výtěry z konečníku

V Číně začali nově ke zjišťování nákazy koronavirem používat odběry z konečníku, uvedla v neděli státní televize CCTV. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *