Web zprávy

Kde nosit roušky: Praha, Moravskoslezský kraj, Plzeňsko a další

Od prvního září platí na území ČR povinnost nosit roušky v MHD, vlacích, autobusech a ve vozidlech taxislužby. Dále na úřadech a v místnostech, které slouží pro kontakt s veřejností, a to v provozní v době. Roušky je dále nutné nosit v nemocnicích, na poliklinikách, v ambulancích, v domovech pro seniory, v lékárnách a v podobných zařízeních zdravotních a sociálních služeb.

Na celém území České republiky platí povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách, kde se nachází více než sto osob. Dále pak od půlnoci 27. července platí, že maximální počet účastníků akcí v uzavřených prostorách může být 500.

INFOGRAFIKA: Bez rizika už není ani dovolená na Kanárských ostrovech, Češi budou muset na test

V tomto případě lze vnitřní prostory rozdělit na pět sektorů po pětistech lidech. Všichni účastníci musí mít na ústech roušky. Nadále platí, že maximální počet účastníků na venkovních akcích je tisíc.

Praha

Narůstá podíl případů, u kterých není jasný zdroj nákazy a nákaza se tak šíří i u osob, které nebyly v kontaktu s nakaženou osobou, nebo u osob, které nepobývaly v nemocí COVID-19 zasažené oblasti.

INFOGRAFIKA: Koronavirový semafor reaguje na situaci v Česku, hraje skoro všemi barvami

Od 1. září v Praze platí povinnost nošení roušek v MHD, ve vnitřních prostorách zdravotnických zařízení, zařízení sociálních služeb a na úřadech. Dále platí povinnost nošení roušek ve všech vnitřních prostorách pražského letiště.

K těmto opatřením v metropoli přibyde od 9. září zavření barů a restaurací v době od půlnoci do šesté hodiny ranní, povinné budou i roušky v obchodech. Od 14. září navíc budou muset roušky nosit žáci ve společných prostorech všech škol.

Moravskoslezský kraj

Ostravští hygienici ruší od 1. září mimořádná opatření kvůli šíření covidu-19 platná pro Moravskoslezský kraj. Lidé na Frýdecko-Místecku tak už například nebudou muset mít roušky v autech a obchodech, řekl mluvčí hygieniků Aleš Kotrla.

V celém kraji ale budou od stejného dne platit celostátní opatření. Tedy povinnost nosit roušky ve vozech MHD, na úřadech či ve zdravotnických zařízeních.

Plzeň-sever

Konkrétně pro obec Tatiná platí povinnost nošení roušek na všech místech mimo bydliště. Na veřejnosti se lidé mohou pohybovat pouze v počtu nejvýše dvou osob. Výjimka platí pro domácnosti, pro výkon povolání nebo podnikatelské či jiné obdobné činnosti a pro účast na pohřbu. Při kontaktu s ostatními osobami je třeba zachovávat odstup nejméně dva metry. Všechna stravovací zařízení jsou uzavřena a platí zákaz pořádání veřejných i soukromých kulturních, sportovních a jiných hromadných akcí.

Kde podle ministerstva hrozí nákaza a kde jsou povinné roušky:

 Také přečtěte

Francie zpřísňuje podmínky cestování, umožní vstup jen s negativním testem

ilustrační snímek | foto: Reuters, AP Elysejský palác doplnil, že testy nesmí být starší než 72 hodin …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *