Web zprávy

Kdo musí oželet Senát? Valenta, Žantovský, Bendl i Šabatová


„Možná sehrály (zejména u starších voličů) svou roli obavy z koronaviru, možná tito voliči prostě nepokládají Senát za tak důležitý,“ komentuje svůj neúspěch ve druhém kole voleb do Senátu jeho někdejší letitý předseda Milan Štěch (ČSSD). Zasedal v něm nepřetržitě od vzniku horní komory, od roku 1996.

Až teď ho porazil podnikatel a radní Jindřichova Hradce Jaroslav Chalupský (za Svobodné) a ukončil tak dlouhou šňůru Štěchova působení v horní komoře . I to podle někdejšího šéfa odborů mohlo sehrát roli. „Většina si nejspíš přála změnu, což je zcela legitimní a já to chápu,“ dodal ke své prohře na Facebooku.

Starostové ovládnou Senát. Vládní strany propadly, ČSSD přijde o klub

Do Senátu byl zvolen v historicky prvních volbách z pozice odborářského předáka jako nezávislý na kandidátce ČSSD. Podle jeho slov z politiky v tuto chvíli odchází, s tím, že již nemá žádnou veřejnou funkci. Chce však být stále občansky aktivní při podpoře zájmů a požadavků svého regionu. Více ale šestašedesátiletý politik neprozradil.

Z výrazných postav Senátu končí také Ivo Valenta (za Soukromníky). Ten je známý jako „král hazardu“, vlastní skupinu herního průmyslu SYNOT, kromě toho spoluvlastní firmu vydávající mimo jiné Parlamentní listy.

„Šest let v Senátu mi dalo mnoho cenných zkušeností a jsem rád, že jsem během tohoto období mohl otevřít a řešit řadu pro region velmi důležitých témat,“ vyjádřil se na svém Facebooku Valenta. Vystřídá ho kandidát lidovců Josef Bazala, dlouholetý starosta Starého Města na Uherskohradišťsku. O svém budoucím působení v politice se chce Valenta nejprve poradit se svou rodinou a týmem.

Lidé dali najevo, že naši pomoc už nepotřebují

Ani Rychnov nad Kněžnou si znovu již nezvolil svého dosavadního senátora. Byl jím právník Miroslav Antl, který kandidoval za hnutí Za občany, které založil a vedl. „Samozřejmě cítím zklamání, zejména však únavu – a současně i úlevu. Spadla ze mne tíha odpovědnosti za starost a péči o občany v regionu. Lidé dali jednoznačně najevo, že naši pomoc už nepotřebují, o čemž svědčí jejich účast na volbách. Pochopil jsem, že lidé chtějí změnu – a té se jim právě dostává,“ vyjádřil se na svém Facebooku k výsledkům Antl. 

Pozici senátora obhajoval hned po druhé, dříve ji zastával v barvách ČSSD. Nyní ale podlehl kandidátovi za TOP 09 Janu Grulichovi, krajskému zastupiteli, neúspěšnému kandidátovi do Poslanecké sněmovny a řediteli základní školy v Dobřanech.

Post neobhájil ani bývalý rektor Univerzity Karlovy , Václav Hampl. Kandidoval za lidovce na Praze 1, porazila ho ale dlouholetá členka ODS a bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Protivníkům poděkoval. Kampaň zhodnotil jako „náročnou, ale férovou soutěž“.

Bývalý ministr či téměř ministr

Bývalí senátoři ale nejsou jediná známá jména, která se do Senátu nedostala. Prohrál třeba i bývalý ministr zemědělství Petr Bendl (ODS), který kandidoval na Kladensku. S téměř sedmdesáti procenty hlasy ho porazila pirátka Adéla Šípová. Proti té se Bendl v posledních dnech tvrdě vymezil, když se označil za jediného z kandidátů, kdo je zásadně proti přistěhovalcům a bezhlavé pomoci „nepřizpůsobivým“. Bendl zůstává poslancem.

Boj o Senát v Praze vyhrála Němcová, do Senátu míří i Smoljak a Láska

Další neúspěšný kandidát, Michal Šmarda, sice není bývalým ministrem, minulé léto se stal známým, když ho ČSSD prosazovala na pozici ministra kultury po Antonínu Staňkovi, prezident Miloš Zeman jej ale odmítal jmenovat. Sociální demokrati tehdy dokonce hrozili odchodem z vlády. Šmarda prohrál ve volebním obvodu Žďár nad Sázavou proti Josefu Klementovi (za KDU-ČSL).

Šmarda ke svému výsledku řekl, že si šel říci o mandát od voličů, který ale nezískal. „Zjistil jsem, že mám silnou důvěru lidí v Novém Městě na Moravě, na druhou stranu, jinde ne. Takže to je pro mě signál, čemu se mám věnovat. Mám se věnovat práci pro Nové Město na Moravě,“ uvedl.

Neúspěšná byla i kandidátka za Brno-město, do nedávna veřejná obhájkyně práv Anna Šabatová.  Porazil ji kandidát ODS Roman Kraus. „Rozhodně o mě neslyšíte naposled, ale nějaké podrobnější informace zatím říkat nebudu,“ řekla na otázku iDNES.cz, jestli se hodlá dál angažovat v politice. 

ODS, TOP 09 a STAN vsadily na známého bývalého diplomata a ředitele Knihovny Václava Havla. Na Praze 5 už navíc senátorem byl, a to v prvním volebním období. V prvním kole voleb sice získal nejvíc hlasů ze všech kandidátů, ve druhém ho ale porazil obhajující senátor Václav Láska (SEN 21).

„Já jsem po prvním kole řekl, že u nás zvítězili voliči, protože byla vysoká volební účast. V tomto kole bohužel asi covid, účast byla nižší a bohužel se asi nedostavily věkové skupiny, ze kterých jsou mé voliči,“ komentoval Žantovský výsledek s tím, že o budoucí kandidatuře zatím neuvažuje. „Dnešním výsledkem jsem samozřejmě zklamán, odcházím ale s dobrým pocitem,“ uvedl Žantovský na své facebookové stránce.

Ve finále senátních voleb se proti stávajícímu senátorovi za Prahu 9 Davidu Smoljakovi (za STAN) neprosadil ani známý vojenským historik a šéf památníku v Lidicích Eduard Stehlík (za ODS).

Také přečtěte

Francie bude potřebovat další lockdown, říká expert

„Pokud nezpřísníme omezení, ocitneme se v polovině března v mimořádně těžké situaci. (…) Pravděpodobně musíme …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *