Web zprávy

Kdo vyhrál boj o Senát? Ve volbě uspěla Němcová, Šípová či Smoljak. Popadl naopak Štěch a Žantovský | iROZHLAS

Voliči o víkendu obměnili třetinu Senátu. Do horní komory se ve druhém kole volby dostala například Miroslava Němcová z ODS či Adéla Šípová za Piráty. Ta na Kladensku v senátních duelu porazila poslance ODS Petra Bendla. Za hnutí Starostové a nezávislí (STAN) uspěl také David Smoljak, který mandát obhajoval. Propadl naopak někdejší předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), který sváděl těsný souboj na Pelhřimovsku.Přehled
Praha

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítVoliči o víkendu obměnili třetinu Senátu | Zdroj: iROZHLAS.cz

Miroslava Němcová z ODS zabodovala ve volebním obvodu Praha 1, získala tam bezmála 64 procent hlasů a porazila tak obhajující senátora a bývalého rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla.


ŽIVĚ: Jak se po volbách promění Senát? Udrží ČSSD svůj klub? Sledujte speciál Radiožurnálu a Plusu


Číst článek

Němcové nyní automaticky zanikne mandát poslankyně. Vítězství jí uniklo o pár procent hlasů už minulý týden, kdy získala 48 procent hlasů.

Ostře sledovaný souboj se odehrál také ve volebním obvodě Kladno. Do druhého kola tam postoupila za Piráty právnička Adéla Šípová a poslanec Petr Bendl z ODS.

Bendl na sebe před druhým kolem upozornil především tím, že v kampani kladl důraz na téma migrace a uprchlické krize, v tomto duchu také útočil na konkurenční kandidátku. Šípová nakonec ve volbě utržila přes 67 procent hlasů.

Výsledky druhého kola senátních voleb můžete sledovat ve speciální aplikaci serveru iROZHLAS.cz ZDE, stejně tak nabízíme přehled nového povolebního uspořádání horní komory.

Boj o Senát

Voliči ve druhém kole senátních voleb rozhodovali i o tom, která senátní frakce bude nově nejsilnější. Svými hlasy tak ovlivnili to, zda v čele horní komory zůstane zástupce ODS, nebo bude vystřídán adeptem Starostů a nezávislých (STAN).

Podle nepsaných pravidel má totiž nejsilnější klub právo zvolit si předsedu Senátu ze svých řad. Post šéfa horní komory nyní zastává Miloš Vystrčil z ODS. Ten už dříve v rozhovoru pro iROZHLAS.cz řekl, že o tuto funkci bude znovu usilovat.

Kristýna Guryčová, ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Příběh o tichém zachránci Wintonovi dětem přiblíží nová kniha Petra Síse. ‚V USA ten příběh neznají.‘ | iROZHLAS

Skoro padesát let téměř nikdo nevěděl, že Nicholas Winton před druhou světovou válkou zachránil několik …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *