Web zprávy

Když umíraly ryby v Bečvě, došlo v Deze k incidentu. ‚Byla to provozní událost,‘ říká mluvčí Agrofertu | iROZHLAS

Koncem září unikly do řeky Bečvy chemické látky, které zabily desítky tun ryb. Podle serveru Seznam Zprávy této ekologické katastrofě předcházela havárie v chemičce Deza. Společnost přitom od začátku vyšetřování souvislosti odmítá. „Můžeme potvrdit, že dne 20. září došlo v Deze k provozní události, která ovšem neměla charakter havárie a ze své podstaty nemohla být příčinou otravy ryb v Bečvě,“ sdělil mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.Valašské Meziříčí

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítUhynulé ryby z Bečvy | Zdroj: HZS Olomouckého kraje

Jako největší ekologická katastrofa posledních let je označována událost, která se koncem září stala na řece Bečvě. Unikly do ní kyanidy, které způsobily úhyn několik desítek tun ryb.

V prvních dnech vyšetřování přišla policie s informací, že chemické látky unikly z výpusti v obci Juřinka. Z podniků, které s kyanidy pracují, se nejblíže k výpusti nachází chemička Deza, jež spadá do holdingu Agrofert. Její zástupci prakticky okamžitě odmítli jakékoliv souvislosti a Dezu ze seznamu možných pachatelů později vyloučila i sama policie.


Kyanid se do Bečvy dostal z kanálu v Juřince na Valašskomeziříčsku, potvrdili policisté


Číst článek

Seznam Zprávy v pondělí informovaly, že v neděli 20. září došlo v Deze k nehodě na takzvané kaustifikační jednotce. Při této nehodě údajně uniklo dvanáct kubíků toxické směsi, především fenolů.

Podle dostupných informací ale není jisté, zda má nehoda v chemičce souvislost s otravou řeky a jestli se vůbec do ní mohly nebezpečné chemikálie dostat.

Vedení Dezy sice potvrdilo „provozní událost“, s otravou ale podle ní nesouvisí a nelze ji ani pokládat za havárii. „Můžeme potvrdit, že dne 20. září došlo v Deze k provozní události, která ovšem neměla charakter havárie a ze své podstaty nemohla být příčinou otravy ryb v Bečvě. Událost byla interně zaprotokolována. Vzhledem k tomu, že nešlo o havárii, ale o provozní událost, podle předpisů nemusela být hlášena úřadům,“ řekl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Únik dvanácti kubíků směsi

O tom, že provoz chemičky nebyl na konci září ideální, upozornil Deník Referendum v rozhovoru s jedním ze zaměstnanců Dezy, který měl být v den incidentu na noční směně. Podle jeho informací měl dostat viník nehody pokutu 2500 korun.

Deník Referendum v textu zároveň naznačil, že poslední výsledky vyšetřování neukazují jako špouštěč celé katastrofy na kyanidy, které tak byly dosud označované. Mohly by jím být i jiné chemikálie jako například fenoly, kvůli kterým byla v Deze „provozní událost“.

Podle představitelů Dezy šlo o směs sody a vápenného hydrátu. „Ani jedna ze složek není toxická a převážná část skončila v záchytných valech. Tato provozní událost byla nahlášena mistrovi vodního hospodářství, který mimo jiné provedl kontrolu kvality dešťových vod. Z provedených analýz vyplynulo, že nedošlo k žádnému nadlimitnímu překročení jakéhokoli sledovaného parametru,“ komentoval Hanzelka.

„Jsme si stoprocentně jistí, že tato provozní událost v našem podniku nebyla a ani nemohla být příčinou otravy ryb. Do řeky Bečvy se v souvislosti s touto událostí nemohly dostat žádné dešťové ani odpadní vody, které by byly kontaminovány jakoukoli toxickou látkou,“ dodal mluvčí.

Česká inspekce životního prostředí, jejíž pracovníci se podílejí na prošetřování ekologických havárií, nechtěla nové informace komentovat. „Případ otravy Bečvy primárně vyšetřuje Policie ČR, nikoli redaktoři Deníku Referendum. Jejich novou teorii ČIŽP proto nebude, a ani nemůže, veřejně komentovat. Po celou dobu pečlivě sledujeme všechny informace, které se v souvislosti s případem havárie na Bečvě objevují ve veřejném prostoru, stejně tak jako je jistě sledují i orgány činné v trestním řízení,“ sdělila mluvčí inspekce Radka Nastoupilová pro Seznam Zprávy.

Server se dotazoval i vsetínského okresního státního zástupce Jiřího Sachra, zda vyšetřovatelé pracují také s „fenolovou“ verzí otravy ryb. „Nebudu to nijak komentovat,“ odmítl reagovat.


Do Bečvy se mohly dostat stovky kilogramů kyanidů, míní expert. Revitalizaci odhaduje na několik let


Číst článek

Tři otravy

Podle inspekce stojí za znečištěním jedenz podniků průmyslového areálu Tesla v Rožnově pod Radhoštěm. Jeho odpadní vody do Bečvy je přivádí patnáctikilometrové potrubí. „Česká inspekce životního prostředí nyní pokračuje v šetření příčiny a zdroje kontaminace, spolupracuje s ostatními složkami. Žádné úhyny ryb ani jiných živočichů nebyly dosud potvrzeny. Analýzy a hodnoty rozborů vody nebudeme blíže komentovat, protože jsou důležité pro další šetření,“ informoval ředitel inspekce Erik Geuss.

Úřad inspekce životního prostředí tvrdí, že s výpustí v Juřince souvisejí i dva předešlé úniky, včetně zářijové ekologické katastrofy. Verzi kyanidové otravy pocházející z juřinské výpusti ale už dřív zpochybnili odborníci i rybáři. Policie však ani po dvou měsících od první otravy Bečvy neoznámila žádného viníka.

aur

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Německo zařadilo Česko mezi epidemicky vysoce rizikové země. Pendlerům to zkomplikuje dojíždění

Německo zařadilo Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí, zpřísněná opatření pro cesty z …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *