Web zprávy

Kim Čong-un se Severokorejcům omluvil za těžkosti, posílí armádu

„Budeme pokračovat v posilování armády určené k sebeobraně a odstrašení,” řekl Kim, který přehlídku zhlédl v obleku a kravatě a nikoli v tradičním formálním oděvu, tedy maoistickém saku se stojáčkem.

Kim Čong-un

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Agentura Kjódó upozornila, že se Kim Čong-un vůbec nezmínil o vztazích se Spojenými státy ani o neúspěšných jednáních o jaderném odzbrojení, které se loni dostaly do mrtvého bodu. V půlhodinovém projevu řekl, že po skončení pandemie doufá v budoucí spolupráci s Jižní Koreou, a dokonce se občanům omluvil za obtížné životní podmínky. Ty prý chce zlepšit pomocí „inovací a praktických změn”.

Výročí, které se připomíná řadou koncertů a festivalů, je v celém regionu pozorně sledováno. Pohlíží se na něj totiž jako na jednu z mála předvídatelných událostí, při které by vůdce Kim Čong-un mohl vyslat poselství domácímu i zahraničnímu publiku.

Analytici předpovídali, že KLDR by mohla ukázat nové strategické zbraně, ale státní média nezveřejnila žádné snímky ani zprávy o přehlídce. Ta se navíc konala brzo ráno, což je velmi neobvyklé. Jihokorejští náčelníci štábů podle agentury Reuters uvedli, že si všimli známek, podle nichž se v hlavním městě Pchjongjangu konala přehlídka zahrnující rozsáhlé vojenské vybavení a personál. Žádné další podrobnosti neuvedli.

Představení nových zbraní?

Agentura AP připustila, že bezprostředně nebylo jasné, zda se skutečně konala přehlídka, anebo pouze nácvik přehlídky. Připomíná také, že severokorejská státní média předloni vysílala dvě vojenské přehlídky ze záznamu.

„Jižní Korea a americké zpravodajské orgány pečlivě sledují vývoj, včetně možnosti, že to byla hlavní událost,“ uvedli jihokorejští velitelé v prohlášení.

„Bylo to poprvé, co se přehlídka konala v časných ranních hodinách,” řekl agentuře Reuters nejmenovaný vojenský zdroj. Očekávalo se, že se přehlídky zúčastní severokorejský vůdce Kim Čong-un.

Jihokorejští představitelé předpokládali, že Kim by mohl přehlídky využít jako ukázku síly před listopadovými prezidentskými volbami v USA, když ustrnuly rozhovory o jaderném odzbrojení.

Snímky z komerčních družic už týdny zachycovaly, jak tisíce severokorejských vojáků nacvičují pochod. Přehlídky mohla KLDR podle očekávání Jižní Koreje využít k tomu, aby předvedla nové mezikontinentální střely či nové střely určené pro ponorky.

Zahraniční diplomaté v Pchjongjangu byli často zváni na dřívější oslavy. Tentokrát ale ruské velvyslanectví na sociálních sítích uvedlo, že úřady všem diplomatům letos doporučily, aby se co nejvíce zdrželi cestování po městě, nepřibližovali se k místu konání akce a nepořizovali fotografie ani videa.

Čínský prezident chce rozvíjet vztahy s KLDR

Letošní oslavy se konají v době, kdy izolovaná Severní Korea zavedla přísná opatření proti šíření koronaviru. KLDR nehlásí žádné domácí případy infekce, což ale Jižní Korea a Spojené státy zpochybňují. Státní média uvedla, že omezení způsobila zpoždění v některých klíčových Kimových ekonomických a stavebních projektech, které už nepříznivě zasáhly mezinárodní sankce.

„Působivé a veliké shromáždění během globální pandemie naznačuje, že severokorejské úřady se více zajímají o politické dějiny a morálku lidu než o prevenci před šířením covidu-19,“ uvedl Leif-Eric Easley, který vyučuje na univerzitě v Soulu.

Severní Korea vysílala v televizi vojenskou přehlídku naposledy v roce 2017, kdy předvedla mnoho velkých mezikontinentálních raket za vrcholícího napětí ve vztazích se Spojenými státy. Tyto rakety byly předvedeny i v únoru 2018, ale žádná mezinárodní média nesměla přehlídku sledovat. Krátce poté následovaly Kimovy schůzky s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, od té doby nebyly žádné velké rakety předvedeny.

Čínský prezident Si Ťin-pching v blahopřání Kimovi k výročí uvedl, že má v úmyslu „bránit, konsolidovat a rozvíjet“ vztahy s KLDR.

Také přečtěte

Mutace koronaviru, která byla odhalena ve Velké Británii, se zatím nešíří komunitně, uvedl Blatný

Mutace koronaviru, která byl odhalena ve Velké Británii, se zatím podle Blatného v ČR nešíří …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *