Web zprávy

‚Klid zbraní není.‘ Ázerbájdžán i Arménie nasadily při bojích v Náhorním Karabachu dělostřelectvo | iROZHLAS

Boje v oblasti Náhorního Karabachu mezi arménskými a ázerbájdžánskými vojsky pokračovaly podle Jerevanu i přes noc. Baku informovalo o ostřelování ázerbájdžánského města Terter arménskými silami. Obě strany konfliktu nasadily těžké dělostřelectvo, uvedla v pondělí agentura Reuters.Jerevan / Baku

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítPremiér Arménie Nikol Pašinjan při setkání s armádou. | Foto: AP | Zdroj: Reuters

Napětí v oblasti jižního Kavkazu vzrostlo v neděli poté, co se znepřátelené strany vzájemně obvinily z útoků na své území. Baku i Jerevan hlásí zraněné i padlé, včetně civilních obětí. Arménský premiér Nikol Pašinjan vojenské aktivity sousední země v neděli označil za vyhlášení války a vyhlásil všeobecnou mobilizaci mužů a stanné právo. Ázerbájdžánské ministerstvo obrany informovalo, že jeho síly získaly kontrolu nad šesti vesnicemi, Arménie to popřela.

„Boje pokračovaly v noci (…) Klid zbraní není, boje pokračují a na některých místech se odehrávají dělostřelecké bitvy,“ citovala agentura TASS z prohlášení ministerstva obrany Arménie. Podle Jerevanu přišlo v neděli o život 31 vojáků neuznané Náhorně-karabašské republiky. Terčem ázerbájdžánského ostřelování se stalo i hlavní město této separatistické oblasti Stěpanakert.


Arménie kvůli střetům v Náhorním Karabachu vyhlásila stanné právo a všeobecnou mobilizaci


Číst článek

Dělostřelecké boje potvrdilo také Baku. „Od rána 28. září arménské jednotky ostřelují (ázerbájdžánské) město Terter,“ uvedlo ministerstvo obrany Ázerbájdžánu. Již během neděle ministerstvo hlásilo „intenzivní ostřelování“ pozic ázerbájdžánské armády ze strany Arménie.

Ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem vypukl v roce 1988 a Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30 tisíc mrtvých a statisíce uprchlíků. Nyní se enkláva převážně s arménským obyvatelstvem a přilehlé území nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie, zatímco Ázerbájdžán považuje toto území za okupované.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Očkovaní zdravotníci brzdí kolaps. Stále více jich před virem chrání vakcína

Při podzimní vlně pandemie přesahoval počet nemocných zdravotníků i hranici deseti tisíc, přes Vánoce se …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště