Klid! Zlín musí Vrbu udržet za každou cenu, vyhazov je hloupost


GLOSA: Sedmigólový debakl, jen šest vstřelených branek a poslední místo. Fotbalový Zlín se sklání nad propastí, přesto by byla chyba vyhodit kouče Pavla Vrbu.

Sedm inkasovaných branek jako poslední kapka? Snad ne. Fotbalový Zlín v domácím prostředí utrpěl debakl proti Viktorii Plzeň 1:7, fanoušci mluví o ostudě a na sociálních sítích odvolávají kouče Pavla Vrbu. Konec zkušeného stratéga by však byl výraznou chybou, problémy tradičního klubu jsou totiž jinde. A trojnásobný mistr ligy s Plzní, který dříve vedl pražskou Spartu, reprezentaci nebo Baník Ostrava je jediným řešením.

Stačí se totiž podívat na letní nákupy Zlína, z nichž vychází jasný obrázek. Klub je ve výrazné ekonomické krizi a spoléhá takřka výhradně na nízkonákladové hráče. Příkladem mohou být příchody volných hráčů Tomáše Čelůstky a Filipa Žáka nebo angažmá útočníka El Hadjiho Ndiayeho. Čtyřiadvacetiletý Segenalec přišel až ze čtvrté francouzské ligy, dříve hrál pouze v rodné zemi. Je tak výrazným otazníkem, zda na nejvyšší soutěž má.


iZdroj fotografie: FC Trinity Zlín

Přesto v aktuálním ročníku zasáhnul do čtyř utkání. Proč? Trenér Pavel Vrba zkrátka nemá k dispozici žádné další alternativy. Kádr je složený z hráčů často bez formy, za zenitem či bez téměř jakýchkoli prvoligových zkušeností. Už před sezónou tak bylo jasné, že trenérský štáb čeká velmi náročná mise s nejasným výsledkem. Pomoci tak může jen zkušený stratég, který ví, jak s mužstvem naložit a bojovat o cenné body.

Vrba už svůj um ukázal

Tím je právě Pavel Vrba, který svůj um ukázal při zatím jediném ligovém vítězství v aktuálním ročníku proti Teplicím. Zlín předvedl důrazný výkon, snažil se eliminovat šance soupeře a vstřelil dvě branky: po rohovém kopu a z protiútoku. Obdobnou taktiku zvolil Vrba i při remíze s Libercem 1:1, kdy se opět jeho svěřenci trefili po rohovém kopu. Bez nadsázky se tak dá říct, že zkušený stratég ví, jak dovést oslabený Zlín s téměř druholigovým kádrem k bodovým úspěchům. Potřebuje k tomu jediné: hráčskou koncentraci, disciplínu a poctivost.

Odvolávat Vrbu by tak byl velmi unáhlený a zbytečný krok. Zlín navíc v současné situaci nemůže najít lepšího nástupce, s jehož příchodem by se záchranářské šance zvýšili.