Web zprávy

Kluby v Praze trpí omezením provozu. Budou jednat s ministryní financí

V Praze byly podle něj kluby restrikcemi zasaženy nejvíce, k iniciativě se jich připadala už více než stovka a přidávají se další z celé republiky. Pro kluby, kde to žije hlavně v noci, znamená současné omezení provozu hodně velké ztráty. „Když máte 75 procent tržeb od desáté do třetí hodiny ráno, tak jste stejně v háji,“ poznamenal podnikatel Lukáš Pokorný, který bude za pražské noční kluby se strážkyni státní kasy jednat. 

Zavřené bary, prázdné výlohy a slevy na trdelníky. Centrum Prahy opět trpí odlivem turistů

Ministryni financí chce prezentovat konkrétní čísla k tomu, kolik zaměstnanců nebo i dodavatelských firem to, že kluby teď v podstatě nefungují, zasahuje. Ideální výsledek jednání by bylo, aby provozovatelé podniků dostali od vlády nějakou finanční kompenzaci, například ve formě prodloužení programu COVID-nájemné, který poskytoval firmám zasaženým vládními restrikcemi finanční pomoc.

Tržby jsou mizivé

Lukáš Pokorný upozornil také na to, že podniky mají náklady nejen s nájemným, ale musí platit mimo jiné různé pokladní systémy, poplatky OSA a hlavně také platí zaměstnance. Sám to vidí i u svého klubu Fashion club, který sídlí v obchodním domě Kotva na Náměstí republiky.

Tržby se mu nyní propadly o více než 80 procent a z klubu odešly tři čtvrtiny zaměstnanců. „Jsem tu teď jen já, barman číšník a kuchař,“ popsal situaci v jeho klubu. Dříve přitom bylo běžné, že o víkendových akcích tak potřeboval až 40 lidí včetně ochranky. „Když jsme dělali poslední akci, tak tu bylo 8 lidí a stejně jsme skončili v mínusu,“ dodal. Ti, kteří v klubech stále pracují mají také podstatně méně peněz z dýšek. „Mít otevřeno do desíti je pro nás úplně stejné jako by nás zavřeli,“ doplnil. Tento týden se omezení ještě zpřísnila. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) oznámil, že od pátku budou muset podniky zavírat už v 20:00 a u každého stolu budou moci být jen čtyři lidé.

856 nakažených v Praze za jeden den. Sociálním zařízením začínají znovu pomáhat „létající týmy“

Že je situace pro noční podniky již velmi kritická, potvrzuje i Jiří Hrdlička, který provozuje klub Rodeo v Ječné. Ten podotkl, že klub v podstatě v plném provozu fungoval letos pouze během ledna a února, což jsou ještě k tomu z hlediska tržeb nejslabší měsíce. Opět mohl otevřít v létě, což je zase období, kdy lidé spíše míří na zahrádky nebo venkovní akce. „Ztráta oproti minulému roku je mezi 85 – 95 procenty, už od března jsme v podstatě na nule a všechno platíme z rezerv,“ říká.

Pořád musíme platit

Klub už také opustilo několik zaměstnanců zůstali mu pouze už tři lidé. Upozornil, že řada nákladů se nedá přestat platit lusknutím prstu a na různé smlouvy jsou často dlouhé výpovědní lhůty. „Jen na dodávky mýdla a toaletního papíru jsme měli výpovědní lhůtu šest měsíců,“ poznamenal. Od vlády by také rád věděl, jak dlouho vlastně budou stávající opatření platit, aby podnikatelé věděli, na čem jsou. „Chceme, aby byla alespoň nějaká součinnosti státu,“ dodává.

Prymula ohlásil tvrdá omezení: Zavřou se kina, fitka i bazény. V hospodě nově jen do 20:00

Plošná podpora nejspíš nebude

V reakci na čtvrteční zpřísněni opatření upozornil Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků, že restaurace a hospody mají po 20:00 zhruba 50 až 60 % tržeb a jejich personál 80 % spropitného. Kastner se snaží také intenzivně vyjednávat s představiteli vlády.

Zatím to však vypadá, že vláda kompenzaci podnikům, které musely dramaticky omezit svůj provoz, plošně neplánuje. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) při vyjednávání se zástupci konkrétně restaurací uvedl: „nechystáme nic plošného“. Informoval o tom časopis Respekt, který také uvedl, že podle Havlíčka je u nás restaurací prostě moc a některé mají větší problémy než jiné.

 Také přečtěte

Goišák je po škaredém zranění zpět. Vypadalo to blbě, přiznal

Symbolicky proti týmu, který v druholigovém finále v roce 2015 potopil rozhodujícím gólem bruslí, prožil vítězný návrat do …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *